Om det er Lille Sorte Sambo, Brødrene Løvehjerte eller Min Mormors Gebis er mindre vigtigt. Højtlæsning i alle afskygninger øger ikke kun børns interesse for bøger og lyst til selv at lære at læse.
Det gør dem også bedre til at tale og giver dem et større ordforråd samtidig med, at forældre og børn er sammen på en rar måde.
Det viser en ny gennemgang af studier om højtlæsning fra Boston University Schol of Medicine.
Fortravlede forældre med dårlig samvittighed kan glæde sig over undersøgelsens anden konklusion.
Det er nemlig ikke så vigtigt, hvor meget tid, du bruger på at læse højt for dit barn, eller om du misser læsningen en dag eller tre.
Styrker samværet
Kvaliteten af højtlæsningen vigtigst, og forskerne fra Boston University råder derfor forældre til at beskrive billeder og lade barnet stille spørgsmål undervejs.
Læseforsker Mogens Jansen er enig i, at det er vigtigt at læse højt for børn for at stimulere dem sprogligt, men han fremhæver andre effekter af højtlæsning endnu mere.
»En af de vigtigste ting, man opnår ved at læse højt for sine børn, er, at det følelsesmæssige samvær mellem børn og forældre styrkes,« siger Mogens Jansen.
Mogens Jansen mener, forældre skal sænke ambitionerne, så højtlæsningen ikke bliver uoverkommelig.
Det er ikke nødvendigt at lave stemmen om til alle personer i historien hver eneste gang, og højtlæsningen behøver heller ikke vare en time af gangen.
Et kvarters tid inden sengetid er helt fint, og mindre kan også gøre det, mener Mogens Jansen.
En hyggestund
Han understreger, at selvom højtlæsningen stimulerer barnet på alverdens måder, skal den først og fremmest være en hyggelig stund mellem forældre og børn.
Derfor skal forældre heller ikke anstrenge sig for at lære barnet nye ord undervejs.
»Glæden ved at læse må ikke ende i udtalelære, for så mister barnet hurtigt interessen for det,« siger han.