Madonna er ufrivilligt blevet hovedperson i en politisag i Danmark.
Forbrugerombudsmanden har besluttet at politianmelde tøjkæden H&M, fordi kæden har ringet forbrugere op derhjemme og afspillet en lydfil, hvor sangerinden reklamerer for sin tøjkollektion.
Og det er ulovligt, med mindre modtagerne udtrykkeligt har sagt ja til at blive ringet op, skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.
Baggrunden for sagen var en sms-konkurrence som led i en større kampagne for megastjernens tøjkollektion. Men selvom H&M havde fået samtykke af deltagerne i sms-konkurrencen til at sende dem yderligere information, mener Forbrugerombudsmanden, at der er tale om en overskridelse af markedsføringsloven.
- Man sender ikke reklamer til kunderne, når man ringer dem op og afspiller en voice message på deres mobiltelefoner, og det er også til større gene, når telefonen ringer, end når man får tilsendt et brev, en mail eller en sms, skriver Katrine de Neergaard, specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden på hjemmesiden.
Det samtykke, som forbrugerne havde afgivet over for H&M, omfattede derfor efter Forbrugerombudsmandens opfattelse ikke opringninger. Det er nu op til politiets jurister, at afgøre, om man vil gøre mere ved sagen.