Søndag formiddag bliver resultatet af forliget mellem HK Handel og Dansk Erhverv blive offentliggjort.
Der er tale om en overenskomst, der vedrører omkring 60.000 ansatte på butiksområdet.
Hverken HK Handel eller Dansk Erhverv ønsker inden nattens forhandlinger at fortælle noget om, på hvilke punkter man er nået frem til aftaler eller hvor, de sidste små knaster er.
HK Handel havde inden forhandlingerne stillet krav til de ansattes minimumsløn.
Tidligere på ugen fortalte HK Handels formand Jørgen Hoppe, at forhandlingerne ville blive særligt svære på grund af et økonomisk presset klima. Men han var alligevel fortrøstningsfuld:
"Men jeg synes, at begge parter udviser forståelse for, at det er vigtigt, at vi finder løsninger og forbedringer, således at vi fortsat kan sikre både et handelsområde, der kan overleve i den nuværende økonomiske situation, og samtidig skabe gode arbejdsforhold for medarbejderne," sagde Jørgen Hoppe.
De vigtigste spørgsmål i overenskomstforhandlingerne har været muligheden for lokale lønforhandlinger og Indflydelse på arbejdstidstilrettelæggelse, når den nye lukkelov træder i kraft.
Handelsområdet beskæftiger op imod 200.000 ansatte, men overenskomstforhandlingerne vedrører en gruppe på omkring 60.000.