Landstræner Kasper Hjulmand udtog hele 29 spillere forud for de fire kommende kampe i Nations League.
Blandt navnene er Daniel Wass, Jens Stryger Larsen, Mads Valentin Pedersen, Mads Bech Sørensen, Daniel Iversen, Peter Vindahl, Anders Dreyer, Mikkel Damsgaard, Philip Billing og Martin Braithwaite.
Mikkel Damsgaard har længe været ude med en skade, men midtbanespilleren gjorde comeback for Sampdoria i slutningen af sæsonen.
Anders Dreyer har spillet fast for FC Midtjylland i foråret, hvor midtjyderne endte på andenpladsen i Superligaen.
Store navne som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Christian Eriksen er også med i truppen.
Truppen skal skæres ned i weekenden til formentlig 26 spillere, oplyser Hjulmand på pressemødet i Odense.
- Jeg skal have skåret truppen ned hen over weekenden, lyder det fra Hjulmand.
Jesper Lindstrøm og Frederik Rønnow er ude med skader og kom ikke med i truppen.
Rasmus Falk, som lige har vundet mesterskabet med FC København, var ikke i betragtning. Midtbanespilleren har meddelt landstræneren, at han skal giftes i den kommende periode med landskampe.
- Rasmus Falk har lagt et bryllup, så han har ikke været i betragtning, forklarer Hjulmand.
Landstræneren har også indlemmet Simon Kjær til træning, men han er ikke en del af truppen efter en langvarig skade. I søndags så han til fra sidelinjen, da hans klub, AC Milan, vandt det italienske mesterskab.
- Simon stempler ind i landsholdslejren. Han er ikke klar til at spille, men han træner bare med, siger Hjulmand.
Også Morten Hjulmand og Mads Roerslev er med som boblere til truppen, men i første omgang kun for at træne med.
Danmark skal spille fire Nations League-kampe mellem 3. og 13. juni. To gange er Østrig modstanderen, mens Frankrig og Kroatien er de to andre.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.