Det vakte stor opstandelse, da den hjemløse Hus Forbi-sælger André Christensen tidligere i år fik et zoneforbud for at sove på gaden i København.
I tre måneder – fra oktober i år – har han haft forbud imod at opholde sig i Københavns Kommune. Og det forbud bliver tilsyneladende håndhævet.
Under overskriften ”Så er den gal igen” skriver André Christensen i hvert fald på Facebook, at han torsdag i denne uge blev sigtet for at bryde sit zoneforbud. Det er angiveligt sket, i forbindelse med at han skulle til noget, som han i opslaget beskriver som en form for fast behandling.
Det skriver TV 2 Lorry.
Ifølge André Christensen havde han kortvarigt drukket en kop kaffe med en bekendt ved Nørreport Station, da han mødte to betjente, som sigtede ham for at overtræde zoneforbuddet.
Københavns Politi bekræfter over for TV 2 Lorry, at André Christensen er blevet sigtet, men har ingen øvrige kommentarer til sagen.
Baggrunden for sigtelsen er, at lovgivningen i juli måned blev strammet, så der blev mulighed for at indføre zoneforbud mod personer, der opholdt sig i utryghedsskabende lejre. Ifølge flere politikere skulle formålet med loven være at skræmme udenlandske hjemløse væk fra Danmark.
Stramningen betød, at politiet kunne udvise hjemløse fra en hel kommune ved hjælp af zoneforbuddet. Politiets jurister ser nu på, om sigtelsen mod André Christensen skal føre til en tiltale. Hvis det sker, kan det meget vel være, at André Christensen ikke slipper med en bøde, men skal i fængsel.
Straffen for overtrædelse af zoneforbuddet er første gang syv dages fængsel. Herefter fordobles straffen, hver gang forbuddet overtrædes, indtil halvandet års fængsel, som er den maksimale straf.
André Christensen erkender i sit Facebook-opslag, at han brød zoneforbuddet, men siger, at han havde et lovligt ærinde.
Når man har modtaget et zoneforbud, må man godt færdes gennem den zone, man ikke må være i. Man må bare ikke tage ophold der, og være der unødvendigt længe. Det oplyser retshjælpen Gadejuristen, som tidligere har hjulpet André Christensens sag. Gadejuristen oplyser samtidig, at de fortsat vil yde André Christensen hjælp i forbindelse med politiets sigtelse mod ham.
- Vi må se på, hvad den her sag drejer sig om, når vi har sagens akter, siger Maja Løvbjerg Hansen, som er jurist hos Gadejuristen, til TV 2 Lorry.
Flere folketingspolitikere har sagt, at de mener lovgivningen rammer skævt. I dag siger Enhedslistens Rosa Lund til TV 2 Lorry:
- Der er ingen tvivl om, at den her lov er fuldstændig urimelig. Enhedslisten vil arbejde for, at lovgivningen bliver fjernet, siger hun.
Justitsminister Søren Pape Poulsen (Kons.) har tidligere sagt, at han er tilfreds med lovgivningen, selvom han erkender, at den også rammer personer, den ikke var tiltænkt.
Hos Gadejuristen har man flere gange advaret om, at lovgivningen ville ramme forkert, og jurist Maja Løvbjerg Hansen er derfor ikke forundret over sagens udvikling.
- Politikerne har sagt, at der skal ses på, om loven rammer rigtigt. Det gør den ikke. Så det er bare at komme i gang og ændre den. Det er en skrivebordsbeslutning i Justitsministeriet, siger hun.
Andre Christensen ønsker ikke at lade sig interviewe i dag.
TV2 LORRY
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.