Igen i dag ruller “The Sound of Music” over tv-skærmene – som det efterhånden er blevet sædvane i julen. For nogle er den en uundgåelig tradition, for andre en film, man zapper forbi med et smil og et suk.
Men uanset hvad, er det svært at komme uden om musicalklassikeren, der siden premieren i 1965 har indtaget en særstatus i både filmhistorien og de danske stuer.
Filmen er instrueret af Robert Wise og bygger på Broadway-musicalen fra 1959, som igen er inspireret af Maria von Trapps erindringer.
Historien er enkel, men effektiv: Den livsglade novice Maria sendes fra klosteret til et job som guvernante hos en streng enkemand med syv børn i Salzburg – og ændrer familiens liv med sang, varme og modstand mod nazismen.
Rollen som Maria blev et definitivt gennembrud for Julie Andrews. Året før havde hun vundet en Oscar for “Mary Poppins”, og med “The Sound of Music” cementerede hun sin status som musicalfilmens ukronede dronning.
Filmen vandt fem Oscars, herunder Bedste Film, og blev den mest indtjenende film i verden på udgivelsestidspunktet.
Modsat sin medspiller var Christopher Plummer langt mindre begejstret for filmen. Han spillede kaptajn Georg von Trapp – en rolle, der siden er blevet ikonisk – men havde det svært med musicalgenren og filmens sentimentale tone.
Mens filmen blev en kæmpe succes i USA og Nordeuropa, var modtagelsen i Østrig længe kølig. I dag er situationen vendt, og Salzburg lever i høj grad af musical-turisme.
Når tonerne igen fylder stuen, er det ikke bare en film, der ruller over skærmen – men et fælles ritual, der forbinder generationer.
Fun facts
- Christopher Plummer hadede musicalen og kaldte den “The Sound of Mucus”. (Mucus kan oversættes til noget a la “slim”
- Bing Crosby, Sean Connery og Walter Matthau var i spil til rollen som von Trapp.
- Julie Andrews blev flere gange væltet af helikopterens vind under åbningsscenen.
- Den virkelige Maria von Trapp optræder kort som statist i filmen.
- Familien flygtede i virkeligheden med tog – ikke over Alperne.