DR og TV 2 har sikret sig rettighederne til De Olympiske Lege i 2028 og 2032 samt De Olympiske Vinterlege i 2026 og 2030. I forvejen har de to kanaler rettighederne til De Olympiske Lege Paris 2024.
- På danskernes vegne er jeg utrolig glad for, at det er lykkedes os at få rettighederne til verdens suverænt største sportsbegivenhed. I Tokyo sidste år så vi, hvordan De Olympiske lege med deltagelse af mange danske atleter er en af de sportsbegivenheder, der for alvor kan samle os og binde os sammen som nation. Netop derfor er det DR’s klare public service-opgave at sikre adgang for hele befolkningen, så vi sammen kan følge de danske medaljehåb og andre højdepunkter, siger Karsten Dyhrberg Nielsen, der er direktør for Bruger, Marked og Publicering i DR.
Også hos TV2 er der glæde over at have landet aftalen, der sikrer OL på stationens kanaler de næste mange år.
- OL er en af de allerstørste events i verden, og derfor glæder det mig naturligvis, at vi på TV 2 har sikret os rettighederne til yderligere fire udgaver af denne store sportsevent helt frem til og med 2032. Det betyder meget for TV 2, at vi kan samle danskerne - og det kan OL i den grad, siger Frederik Lauesen, sportschef på TV 2.
Vinter-OL skal i 2026 afholdes i Milano Cortina i Italien, og i 2030 blændes der op for sommer-OL i Los Angeles i 2028, mens sommer-OL i 2032 finder sted i Brisbane, Australien. Værtsbyen for vinter-OL i 2030 er endnu ikke udpeget.
Det er EBU, den europæiske sammenslutning af public service-tv- og radiostationer, der sammen med Warner Bros. Discovery har købt rettighederne til De Olympiske Lege i perioden fra 2026 til 2032 fra Den Internationale Olympiske Komité (IOC).