120.000 tabletter med et beroligende lægemiddel blev forleden afsløret i en varebil ved den dansk-tyske grænse, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
En ungarsk mand, der kørte bilen, blev torsdag varetægtsfængslet på grund af smugleriet.
I et skjult rum i varebilen lå der 22 kasser med i alt 120.000 rivotril-tabletter. Rivotril betegnes som et beroligende og smertestillende middel, som blandt andet bruges til behandling af epilepsi.
Afsløringen skyldes en toldfunktionær i Frøslev. Han fattede mistanke til en VW Caddy på ungarske plader og fik alarmeret politiet.
Den 36-årige fører af bilen blev torsdag af en dommer i Retten i Sønderborg varetægtsfængslet i fire uger, oplyser politiet. Manden har tilstået smugleriet.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.