Lige nu er Vestmotorvejen spærret nær Kongsted, hvor der er sket et alvorligt trafikuheld.
Politi og redningsmandskab er ankommet, ligesom der er tilkaldt en helikopter.
Det skriver Presse-fotos.dk.
- En lastbil bremser hårdt op grundet kø, hvorefter en bil kører op bagi lastbilen, siger vagtchefen hos Midt- og Vestsjællands Politi til Presse-fotos.dk.
Uheldet har betydet, at vejen er spærret i østgående retning ved Kongsted rasteplads (øst for Ringsted), oplyser politiet.
En person er i den forbindelse kommet alvorligt til skade og på billederne ses den redningshelikopter, der er landet ved ulykkesstedet.
Politiet oplyser, at man endnu ikke præcis ved, hvornår der vil blive åbnet for trafik igen, men at det først sker midt på aftenen.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.