Administration 

Hel narkoorganisation fældet - idømt 108 års fængsel

Krimi
Et tugthus
De fleste af de dømte ankede dommen på stedet. (Foto: Scanpix)

10 personer er idømt i alt 108 års fængsel for grov narkotikahandel og besiddelse af store mængder skydevåben med ammunition og lyddæmpere fordelt på flere steder på Fyn.

Retten i Odense har i dag afsagt dom i en omfattende nævningesag om organiseret narkokriminalitet og våbenbesiddelse. Her er 10 personer i alderen fra 24 år til 42 år med differentierede roller og involvering dømt for besiddelse af 60 pistoler på flere våbenlagre, salg af flere skarpladte skydevåben, handel med kokain og et stof, som de dømte troede var amfetamin. Sidstnævnte viste sig dog ved politiets tekniske undersøgelser at være lovligt koffein.

Sagen udspringer af en større efterforskning foretaget af efterforskningsfælleskabet Særlig Efterforskning Øst (SEØ) under Københavns Politi.  Tiltalen i sagen er rejst i et fælles samarbejde mellem SEØ og Særlig Efterforskning Vest (SEV) under Østjyllands Politi, ligesom anklagere fra begge efterforskningsfælleskaber har ført sagen ved retten i Odense.

- Jeg er glad for, at det grundige efterforskningsarbejde har båret frugt, og at retten har fundet, at der var tale om organiseret kriminalitet, hvor hele organisationen fra bagmand til yderste køberled er dømt, idet retten har kunnet følge både våben og narkotika gennem de forskellige led i organisationen. Det er sjældent, at vi rammer en samlet organisation fra top til bund, hvilket gør denne sag ganske speciel, siger senioranklager ved SEØ Tomas Hugger og tilføjer: 

- Samtidig er det særdeles glædeligt, at vi i forbindelse med denne sag har fået godt og vel 60 pistoler og ammunition væk fra gaderne og ud af kriminelle hænder.

Retten tog ved strafudmålingen en særlig bestemmelse i straffeloven i brug, så straffene kunne stige betydeligt for flere af de domfældte, hvilket retten begrundede i sagens helt ekstraordinære omfang og store mængder våben og narkotika. 

Bagmanden 42-årig fynbo

- Det er en helt ekstraordinær sag, og derfor er vi særdeles tilfredse med, at retten valgte at følge vores påstand, så straffene kunne overstige den sædvanlige strafferamme for flere af de dømte. Det viser med tydelighed, hvor alvorlig kriminalitet det her drejer sig om, siger anklager Jhin Lee fra Særlig Efterforskning Vest. 

Organisationens bagmand, en 42-årig mand fra Fyn, blev idømt 20 års fængsel for besiddelse af skydevåben med ammunition og lyddæmpere på flere våbenlagre samt besiddelse af 1300 ecstasypiller og 23 kilo ammunition. Derudover blev han dømt for besiddelse af 21 kilo koffein, som organisationen besad i den tro, at det var amfetamin.

To pistoler
- Det er særdeles glædeligt, at vi i forbindelse med denne sag har fået godt og vel 60 pistoler og ammunition væk fra gaderne og ud af kriminelle hænder, siger politiet. Foto: Unsplash


En 31-årig mand der stod for organisationens indkøb af de 21 kilo koffein fik 14 års fængsel, mens chaufføren, der også er 31 år, blev dømt for besiddelse og indsmugling af 30 kilo stof, blev idømt 12 års fængsel. 

Derudover blev en 23-årig mand som medhjælper og udbringer af våben og narkotika idømt 14 års fængsel, mens en anden 46-årig medhjælper, der løbende stillede sin lejlighed til rådighed for opbevaring af både våben og narkotika, fik 10 års fængsel.

To af de domfældte, på henholdsvis 36 og 31 år, der fungerede som henholdsvis lagermand og daglig leder, blev idømt 15 år og 16 års fængsel for de samme forhold som bagmanden. 

Der blev desuden fundet ladte skydevåben på bopæle og i biler hos adskillige af de domfældte. 

Herudover blev flere af organisationens medlemmer dømt for at have medvirket til salg af skydevåben ved i hvert fald tre lejligheder til forskellige købere, hvis sager blev afgjort som tilståelsessager forud for hovedsagen.

60-årig kvinde med i banden

En enkelt 24-årig mand blev dømt for at have købt et våben med lyddæmper, hvilket retten takserede til to år og tre måneders fængsel og udvisning for bestandigt. I øvrigt er tre andre personer dømt i tilståelsessager vedrørende køb af skydevåben af organisationen, hvor der i de sager er udmålt over 10 års fængsel. 

Endelig blev en 23-årig mand dømt for besiddelse af 14 pistoler, som han havde hjulpet med at transportere og afsætte til købere på Sjælland, hvilket retten udmålte fire års fængsel for, mens en 60-årig kvinde blev fundet skyldig i at have hjulpet med handel med mindre mængder kokain, for hvilket hun fik ni måneders fængsel. 

Hun blev frifundet for at have deltaget i organisationens øvrige kriminalitet, men retten fandt dog, at hun var en fast del af den kriminelle organisation. 

De dømte ankede for de flestes vedkommende på stedet til frifindelse, mens den 31-årige, der fik 16 år, tog betænkningstid, og den 60-årige kvinde modtog dommen.  


 

 

 

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven