Ned af barrikaderne!
Landssammenslutningen af handelsskoleelever har nu afblæst den strejke, som de i går varslede.
»Vi vil hellere dialog end strejke,« lyder det fra elevernes organisation.
Handelsskolerne har i mange år fået færre penge per elev end gymnasierne, og det var næsten ved at få dem op på barrikaderne. Men ifølge eleverne har undervisningsminister Bertel Haarder (V) nu indset, at handelsskoleeleverne har et problem, og derfor afblæses strejken nu.
Landets gymnasier hopper dog ikke ned fra barrikaderne. I dag vil omkring 50 gymnasier være påvirket af aktioner fra lærere eller elever, oplyser Danske Gymnasieelevers Sammenslutning (DGS).
»Vi tror stadig på sagen, for hvis besparelserne træder i kraft, vil det medføre et fald i kvaliteten på gymnasierne«, siger formand i DGS, Rosa Lund til Poltiken.dk
Undervisningsministeren sidder i øjeblikket i møde med forligsparterne i økonomiaftalen fra 2003, og her er elevtilskuddene til gymnasier og handelsskoler på dagsordenen. Det drejer sig blandt andet om følgende regnestykke: En gymnasieelev udløser et tilskud fra staten på 76.000 kroner, hvorimod en handelsskoleelev kun udløser 53.000 kroner.
Landssammenslutningen regner med, at skolerne følger deres opfordring til ikke at strejke.