Håndboldspilleren Rasmus Boysen opgiver at gøre comeback, fem måneder efter at han pådrog sig en hjernerystelse i et opgør i landets bedste række.
29-årige Boysen stødte sammen med en modspiller, da han sammen med Fredericia mødte Bjerringbro-Silkeborg.
- Jeg har det meget bedre nu, men desværre er der ikke noget, der indikerer, at jeg snart vil kunne vende tilbage til banen.
- Derfor er min professionelle karriere - med stor sandsynlighed - slut. Det gør ondt at sige højt, men ting sker af en årsag, fortæller Rasmus Boysen i et opslag på Facebook og Twitter.
Månederne efter uheldet kalder han for den værste periode i sit liv fyldt med store frustrationer.
Rasmus Boysen spillede i mange år for Skjern Håndbold, inden turen gik videre til Tønder, Ribe-Esbjerg og norske Elverum. I 2020 skiftede han til Fredericia, hvor hans kontrakt udløb efter sidste sæson.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.