Fredag fik håndboldkommentator og skolelærer Per Skaarup en dom på 30 dages betinget fængsel for at øve vold mod en af sine skoleelever.
Per Skaarup har slået den 16-årige dreng fra Ballerup flere gange i ansigtet med flad hånd, men håndboldeksperten valgte at anke dommen på stedet.
Sagen startede tilbage i januar, hvor Per Skaarup og hans klasse var på tur til Orlogsmuseet.
Den 16-årige og en ven begyndte at lege med museets elevator, og det var tilsyneladende den leg, der fik Per Skaarup op i det røde felt, og dét der fik ham til at slå drengen, skriver B.T.
I retten blev det slået fast, at volden ikke var udført på en hård måde, og at drengene desuden var provokerende over for Per Skaarup, inden han valgte at afslutte seancen med lussinger.
Der var også en anden lærer tilstede på udflugten, og det var kollegaens vidneudsagn der betød, at afgørelsen endte, som den gjorde.
Anklageren havde nemlig krævet Per Skaarup bag tremmer i op mod 40 dage.