Sikkerheden var ikke god nok på museet Kongernes Jelling, hvor guldhornene i nat blev stjålet. Det erkender administrator for Nationalmuseet Ebbe Holmboe:
- Sikkerheden var ikke god nok. Ellers var dette her ikke sket. Hver gang, vi låner noget ud, fortager vi en sikkerhedsmæssig vurdering. Og det er jo et skøn. Men vi befinder os i det dilemma, at på den ene side skal vi passe på tingene, men samtidig skal vi give befolkningen muligheden for at se dem, siger han.
Ebbe Holmboe vil ikke sige noget om, hvad museet kunne have gjort anderledes, inden museets folk har set gerningsstedet. Politiet vil ikke lukke nogen ind, før teknikerne er færdige på stedet.
Nationalmuseet ved derfor ikke med sikkerhed, hvad der er blevet stjålet. Ifølge politiets liste drejer det sig om de to kopier af de originale guldhorn, to ravbjørne, en halsring og et par ørestikker.
Hvis guldhornene er blevet stjålet – som alt tyder på – vil det være et stort tab, mener Ebbe Holmboe:
- Det er utroligt ærgerligt og uheldigt hvis, de er stjålet. Vi har tidligere været ude for, at det er gået galt og har da også været ude for, at klenodierne er vendt tilbage. Tyvene opdager tit, at det ikke er så nemt at afsætte tingene, som de havde drømt om, siger han.
Guldhornene er en kopi fra 1800-tallet af de originale guldhorn, der blev stjålet i 1802 og omstøbt. Ifølge Holmboe har guldhornene en stor kulturhistorisk værdi, selv om det er kopier.
- De er jo 150 år gamle, og er de første kopier af guldhornene. Guldhornene er et ikon for mange danskere. Vi føler os hårdt ramt, siger han.
Ifølge Holmboe var der også udstillet et par øreringe på museet, der er lavet at guld fra de originale guldhorn. Men Holmbo kan endnu ikke sige om, hvorvidt det er de øreringe, der nu står på politiets liste over stjålne genstande.
- Vi håber på, at det ikke er så galt, at de ligger og roder mellem nogle glasskår, siger Holmbo.