Kort før AGF's kamp mod FC København fik AGF-keeper Steffen Rasmussen blomster for at have rundet 300 kampe for den aarhusianske klub. Knap et kvarter senere måtte han omtumlet lade sig udskifte efter at have fået Andreas Cornelius' knæ i hovedet.
- Jeg var træt af at skulle ud, men der var intet andet at gøre. Jeg har aldrig prøvet noget lignende, siger Steffen Rasmussen.
Målmanden kunne ikke give et bud på, om Andreas Cornelius var for hensynsløs af en ganske simpel grund.
- Jeg ved, at jeg gik frem mod en bold, men så kan jeg ikke huske mere. Da jeg sad nede i omklædningsrummet bagefter, kunne jeg intet huske fra det kvarter, jeg spillede, men nu begynder det langsomt at komme tilbage, siger Steffen Rasmussen.
Umiddelbart så det ud til, at keeperen også havde slået benet, da han humpede ud af banen, men det var slaget i tindingen, der havde sat sig.
- Det snurrede i benene og i resten af kroppen. Det var en mærkelig følelse, siger han.
Selv skød Steffen Rasmussen på en hjernerystelse, og selvom det umiddelbart kunne lyde til at udelukke ham fra AGF's kamp på fredag i Horsens, var han med et skævt smil ikke selv villig til at opgive kampen endnu.
- Det kan man vel godt spille med, siger han.
ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.