Skrevet af Anne Winther

Macy Gray Tivolis
Koncertsal København
Det er sikkert længe siden, der har været så meget gang i den i Tivolis Koncertsal, men alt er relativt, og stole på rad og række har bare aldrig gjort noget godt for rytmisk musik.
Da Macy Gray gik på scenen i sit cool jakkesæt, var der tydeligvis lagt i kakkelovnen til en funky, svedig og velspillende omgang fra hendes og bandets side.
Men selvom hun allerede fra andet nummer bad publikum om at rejse sig fra de magelige sæder, var det først til allersidst i koncerten, at stemningen overhovedet kom i nærheden af den konstant kogende fest, hun præsterede fra første til sidste minut i Vega tilbage i 2003.
Koncertsalen trækker tilsyneladende også et lidt ældre publikum – der var i hvert fald mange måner, som min kollega sagde. Måske derfor var responsen temmelig spag, når Macy pegede mikrofonen mod stolerækkerne i forhåbning om lidt fællessang.
Første halvdel var hovedsagelig dedikeret til numrene fra den nye plade Big rundet af med Macys version af samarbejdspartneren Justin Timberlakes My Love .
Og efter at have læst et brev op med en invitation til at komme på Christiania efter koncerten – som Macy takkede ja til – løsnede det hele lidt op. Et medley af Do You Think I m Sexy og Groove Is In The Heart ledte over i et genhør med hitsene fra debutalbummet On How Life Is . Selvom lyden er fantastisk i den fine sal, så kræver det altså sin kvinde at få stablet noget, der minder om en stemning, på benene.