FN s nye og meget debatterede klimarapport fastslår, at jordens gennem-snitstemperatur vil stige, og at denne stigning med mere end 90 procents sikkerhed er resultatet af menneskelig aktivitet.
Bjørn Lomborg kommenterede rapporten med at anbefale, at Danmark rustede sig til denne fremtid med stigende havstand med »bedre diger og større kloakker«. Ikke et ord om, at man måske hellere burde påvirke årsagen til temperaturstigningen.
Hvad mon befolkningen i andre lande mener om de globale klimaudsigter?
I Sydøstasien ligger et af verdens fattigste lande. Det hedder Bangladesh og er tre gange større end Danmark, men der bor 30 gange flere mennesker end i Danmark. Knap halvdelen af landet ligger mindre end to meter over havniveau, og her bor over halvdelen af befolkningen. Det er også her, næsten hele fødevareproduktionen foregår.
Når verdenshavet stiger de to meter, vi ret ubekymret taler så meget om, hvad sker der så med disse mennesker? Hvis verdenshavet vil være så venligt at vente med at stige to meter til om 50 år, så vil befolkningstallet i Bangladesh være langt over 300 millioner trykket sammen på det nu halve areal. Landbrugsmulighederne vil da stort set ligge under havniveau.
Alt dette ved vi i dag. Kan vi gøre noget for at forhindre denne kommende tragedie?
Ja, problemet kan løses ved at bygge et kæmpedige ude i havet. Sådan vil Holland løse sit fremtidige problem. Det bliver dyrt, men er teknisk muligt. Men nej, desværre løber floderne Ganges og Bramaputra ud i Det Indiske Ocean gennem Bangladesh. Hvis man bygger et dige for at holde havet ude, drukner man af vand fra floderne. De, der ikke drukner, dør af sult, for landbrugsjorden ligger under vand.
Ja, vi kan lade hovedparten af befolkningen udvandre i tide. Men nej, hvor skal de tage hen? Til Indien, som er nabolandet? Næppe, Indien er også stærkt overbefolket og fattigt. Desuden er inderne primært hinduer, medens bangladesherne er muslimer. Traditionelt bryder de sig ikke om hinanden. Det kunne udløse en krig.
Hvor skal de så tage hen? Kan Danmark tage en million eller to? Eller skal vi bygge højere diger? Godt, jeg ikke bor i Bangladesh. Her skal man vælge mellem pest og kolera.