Det er vanvittigt, når den kommende formand for Kommunernes Landsforening (KL), Jan Trøjborg, siger, at ældre selv må betale for deres rengøring.
Det mener Ældresagen.
Udmeldingen kommer efter, at socialdemokraten Jan Trøjborg, der er borgmester i Horsens, foreslår, at nogle ældre, dem som har råd, selv skal betale for eksempelvis rengøring, hvis samfundet fremover skal have råd til velfærden.
Men det duer ikke, mener direktør i Ældresagen Bjarne Hastrup.
"De fleste ældre, der modtager hjemmehjælp, har meget få penge. Det vil sige, at det kun er en lille brøkdel af det samlede antal hjemmehjælpsmodtagere, som bare har lidt penge. Derfor vil der ikke kommer nogen videre penge ud af det her forslag," siger direktøren til Newspaq.
I stedet kunne man spare penge ved at tænke i nye rengørings teknologier, som for eksempel automatiske støvsugere og lignende mener Bjarne Hastrup.
Hos SF ønsker man heller ikke, at de ældre selv skal betale, men forstår godt, at kommunerne kan føles sig pressede på pengepungen.
"Der er tale om ældre borgere, der har betalt deres skat hele deres liv, og nu er blevet visiteret til en ydelse, fordi de har et behov. Det duer ikke at sætte spørgsmålstegn ved, at man som ældre har ret til de ydelser, man bliver visiteret til. Skal man skaffe pengene må man kigge på skattebilletten - og for eksempel lade være med at give ufinansierede skattelettelser til de rigeste her i samfundet," siger ældreordfører Astrid Krag.