Selv om der ikke er meget, der spirer i haven i februar, er der stadig en masse, som du kan give dig i kast med, hvis det kribler i de grønne fingre.
Du kan nemlig give dine hækplanter en overhaling og gøre klar til, at forårets fugle kan flytte ind.
Sådan lyder det fra Louise Møller, der er havefaglig rådgiver hos Haveselskabet.
- Ud over at det er utrolig hyggeligt med fugle i haven, så bekæmper de også insekter, som haveejere betragter som skadedyr, fortæller hun.
Det er blandt andet bladlus og flere former for larver og møl, som er vigtig føde for fuglene.
Derfor anbefaler Louise Møller, at du allerede nu sætter redekasser op og tømmer de gamle, ubeboede kasser for redemateriale.
- Ved at sætte kasser op før de skal i brug, lugter de ikke så meget af menneske, når fuglene flytter ind, forklarer hun.
Når du sætter redekasser op, bør du tage bestik af, hvilke fugle du gerne vil have flytter ind.
Små huller tiltrækker mindre fugle, mens de større fugle gerne skal have større huller.
- I en almindelig villahave kan man sagtens starte med almindelige mejsekasser, som kan bruges af flere småfugle, fortæller biolog Knud Flensted fra Dansk Ornitologisk Forening.
Ifølge biologen er der flere ting, du med fordel kan tænke over, når du sætter kasserne op.
- Det er en god idé at sætte kassen op, så du kan se den fra stuen og dermed også selv får gavn af den, fortæller han.
- Undgå også at vende hullet direkte mod vest, da det typisk er her, at slagregn og blæst kommer fra. Vend gerne kassen mod nord, øst eller sydøst.
Har du købt en typisk mejsekasse, bør du hænge den op i omkring to meters højde, så katte og andre rovdyr har sværere ved at komme op til den.
- Køber du stærekasser eller uglekasser, skal de endnu længere op, gerne en seks til otte meter, fortæller Knud Flensted.
Sørg for at uglekassen er solid, så ugleungerne ikke falder ud. Uglen kan desuden godt lide, hvis du lægger lidt halm, blød birkebark eller savsmuld ned i kassen.
Ud over at berige fuglelivet i haven, kan du også give dine hækplanter lidt kærlighed til den kommende sæson. Februar er nemlig en god måned at skære dem ned, fortæller Louise Møller fra Haveselskabet.
- Har du en bøgehæk, som er blevet for høj og bred, kan du give den en kraftig beskæring.
Men inden du griber en hækkeklipper for at klippe grene og kviste af din liguster- eller bøgehæk, er der flere ting, du skal være opmærksom på.
- Bøg kan ikke tåle en kraftig nedskæring på alle sider på én gang. Derfor skal du lave beskæringen over to år.
Det betyder, at du i år kan beskære kraftigt på den ene side og på toppen, mens du venter til året efter for at tage den anden side.
- Det er hård kost for en bøgehæk at blive beskåret, så det er vigtigt at efterlade en side af hækken med blade, da de giver hækplanten energi.
Har du derimod en ligusterhæk, behøver du ifølge Louise Møller ikke at være så forsigtig.
- Ligusterhækken kan godt se lidt slasket ud, når den bliver gammel, så du kan forynge den ved at skære den helt ned til 15-20 centimeter over jorden.
- Vær dog opmærksom på, at det tager nogle år, før den bliver høj og tæt igen, men med lidt gødning kan du godt forvente, at den vil vokse en meter i år, siger hun.
/ritzau fokus/
Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus