Administration 

Gitte Nielsen: "Jeg forlod min mand på direkte tv"

Underholdning
Gitte Nielsen, tidligere Stallone, havde i denne uge premiere på sit eget talkshow på Kanal 5. (Foto: Foto: SCANPIX arkiv)

I løbet af sit 52 år lange liv har Gitte Nielsen været gift fem gange. Men det er først med hendes nuværende mand, hun har mærket ægte kærlighed.

Af redaktionen, FEMINA, Aller Media

Fra begyndelsen af 90’erne til midten af 00’erne var Gitte Nielsen gift med sin fjerde mand, racerkøreren Raoul Meyer, men det var langt fra et lykkeligt ægteskab. Det fortæller hun i et interview med FEMINA i denne uge.

- Åh for helvede ... Raoul ... Jeg var sammen med ham i 14 år. I mange år var jeg ikke glad sammen med ham, men jeg BLEV jo. Det var det, der var det dummeste. Hvis jeg kan give et godt råd til andre kvinder i den situation: Lad VÆRE med at gøre den fejl, jeg gjorde. Men vi havde jo børn, og jeg tænkte: Du kan ikke pakke din kuffert, hver gang der er et problem. Men han var jo så led ... Step by step fik han hjernevasket mig. Jeg lavede ikke andet end at arbejde og blive tyranniseret af ham, siger hun i interviewet.

Lise Rønne sagde sit job op pga. stress: Det fortæller hun om på femina.dk

Psykisk eller fysisk?

- Mest psykisk, men jeg fik trapperne en gang i mellem. Er du sindssyg ... Jeg blev sparket ned af trapperne. Foran børnene. Og også foran folk, når vi skulle af sted med bilen. Han brugte aldrig hænderne, det var altid noget med, at man skulle sparkes. Og det er jo endnu mere ... downgrading.

Forsøgte selvmord

Den høje danske kvinde kunne ikke slappe af. Hun var altid nervøs for et eller andet. På et tidspunkt var hun blevet så ulykkelig, at hun forsøgte at begå selvmord.

- Jeg sagde: ”Jeg vil ikke leve mere”, men det fungerede ikke ... Jeg blev bare syg, ikke? Det bliver man, når man tager sådan nogle piller. Jeg var samtidig så glad for, at det ikke blev til noget, for på en mærkelig måde vidste jeg dér, at jeg nok skulle finde ud af at få lavet om på mit liv. Og så var det faktisk et realityshow, der fik mig til at gå.

Gitte Nielsen var med i den italienske udgave af amerikanske ”The Mole” i Mexico. Efter seks afsondrede uger tænkte hun: Hvad har jeg lavet de sidste 14 år??? Og da hun på et tidspunkt fik mulighed for at sende en hilsen hjem til Raoul på direkte TV, sagde hun: ”Jeg er ked af, at jeg skal gøre det på denne måde, men det er jeg nødt til. Pak dine ting, jeg vil skilles”.

- Arh, men han STORMEDE ud af studiet. Det var tarveligt gjort af mig, men jeg var bange for, at jeg ville ende sammen med ham igen, hvis jeg bare fløj tilbage til Milano. Og så var det forbi. Som jeg altid siger: Reality saved my life!

Mathilde Gøhler og Remee er blevet forældre til en lille pige: Se billedet af hende og galleriet med moderens smukke graviditet her

Men det var ikke uden omkostninger at lade sig skille fra Raoul. Der var nemlig lige to mindre børn.

- Børn betaler altid den største pris. Der var helt sikkert nogle år, hvor det var meget svært for de børn. Jeg flyttede til Amerika. Jeg ville bare langt væk. Børnene blev i Milano, hvor de havde familie, skole, venner, det hele. Det var en kæmpe beslutning. MEN – den fik mig til at få det bedre.

Kærlighed har ikke noget med tal at gøre

Når Gitte Nielsen kigger tilbage på de mænd, hun har kendt gennem sit liv, er det langt fra et rosenrødt billede, der tegner sig.

- Faktisk tror jeg IKKE, der er nogen, der har elsket mig. Jeg tror, de har elsket pakken. Der har ikke været rigtig kærlighed. Jeg var en ”pakke” – jeg kom med lidt af hvert. Min eksmand f.eks. arbejdede jo ikke. Han havde et flot hus og blablabla, og jeg gav ham børn, og han lavede ikke andet end at køre racerbiler, men der er jo nogen, der skal betale for det, og det gjorde jeg. Så jeg tror, det har været en fascination, mere end det har været kærlighed.

(artiklen fortsætter under boksen)

Se også:

I dag er Gitte Nielsen gift igen med italieneren Mattia Dessi, og endelig har hun fået lov at mærke kærligheden.

- Han har altid været der, har altid hjulpet mig stille og roligt. Det er han altså rigtig god til. Vi har det meget, meget godt. Da vi lige mødtes, syntes folk, vi var latterlige. 15 centimeters og 15 års forskel. Men kærlighed har ikke noget med tal at gøre. Helt ærligt, hvis man er vild med nogen, er man vild med nogen. Men selvfølgelig: Jeg er 52, han er 36, og hvis jeg når at blive 70, er han kun 55. Så kan man godt blive lidt bange, ikke? Men det KAN jeg ikke tænke på nu. Jeg er nødt til at nyde det, jeg har.

- Han er præcis det, jeg aldrig før har fundet i en mand. Han har aldrig hævet stemmen. Og så vil han ikke være det, jeg er. Han er meget reserveret og behagelig og sjov. Det kan jeg godt lide, siger Gitte Nielsen til FEMINA.

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte