Selvopfattelsen, troen på egne evner, historien, medaljerne.
Det hele emmer af storhed i både Real Madrid og Bayern München, men det er to europæiske giganter i knæ, som tirsdag aften tager hul på 1/8-finalerne i Champions League. Begge hold halter efter i den hjemlige liga, så Champions League er bedste mulighed for succes i denne sæson
Bayern München ligger på en skuffende fjerdeplads i Bundesligaen med hele 12 point op til førerholdet, Schalke 04 og fem point op til den tredjeplads, der giver adgang til næste års Champions League. Mesterskabet er tabt, eneste mulighed tilbage for succes i denne sæson er Champions League. Træner Felix Magath er fyret og erstattet af den tidligere succes-træner Ottmar Hitzfeld. Men heller ikke han har for alvor fået vendt tingene til Bayerns fordel. I weekenden fik de regerende tyske mestre således den værst mulige optakt til kampen i Madrid med et 0-1 nederlag til bundholdet Aachen. Det fik Ottmar Hitzfeld til at skride til en usædvanlig handling. Sent lørdag aften, nogle timer efter nederlaget, sendte han Bayern-spillerne ud på et træningspas.
»Det var ikke en straf. Det var bare for at få mest muligt ud af vores tid,« siger Hitzfeld.
Han erkender dog, at det usædvanlige træningstidspunkt især handler om, at sende et signal inden kampen mod Real Madrid.
»Vi er i en usædvanlig situation, og det kræver usædvanlig handling. Alle spillerne skal være opmærksomme på, at Bayern München er det eneste, der betyder noget lige nu. Vi må ofre alt for sagen,« siger 58-årige Hitzfeld.
Han mener, at spillernes indstilling simpelthen ikke er god nok.
»Vi er stadig 10 procent fra total passion og vilje til at vinde. Vores nerver er sønderskudte.«
I tirsdagens opgør i Madrid står Bayern over for et andet stolt men såret dyr. Real Madrid er ligesom Bayern på en skuffende fjerdeplads i ligaen, men har dog stadig mesterskabet inden for rækkevidde, da der kun er fire point op til førstepladsen. Weekenden bød dog på endnu en skuffelse med 0-0 hjemme mod Betis.
»Kampen mod Bayern München er den hidtil vigtigste i sæsonen,« siger Real Madrid-angriberen Ruud van Nistelrooy.
»Tirsdag vil man se to gode hold i aktion mod hinanden. Bayern München vil forsøge at glemme deres situation i ligaen, og det vil vi også. Det vil være en god lejlighed for begge hold til at genvinde selvtilliden. Jeg så deres kamp og så, at de har adskillige problemer, men de vil være et forandret hold på tirsdag,« siger den hollandske angriber.