Da skibet Danica White blev kapret ud for Somalias kyst 1. juni, opdagede de danske sømænd ikke, hvad der var sket, før piraterne var ombord på skibet. Muligvis fordi de somaliske gidseltagere vidste præcis, hvad de gjorde.
I Udenrigsministeriet er man ihvertfald overbevist om, at piraterne var professionelle soldater, siger Lars Thuesen, chef for Borgerservice i Udenrigsministeriet.
- De har benyttet sig ef en helt bevidst strategi, både hvad angår de danske medier, de pårørende samt kontakten til Udenrigministeriet, siger Lars Thuesen, der også mener, at de somaliske pirater har haft kontakter i Danmark.
- De formåede at skaffe sig mit navn og telefonnummer, fortalte han ved dagens pressemøde. Derefter lod gidseltagerne den danske kaptajn ringe til Lars Thuesen i et forsøg på at få den danske stat til at betale løsesummen.
- Men jeg var nødt til at sige til kaptajnen, at regeringen ikke ville gå ind i sagen, og det blev han meget skuffet over, fortæller Lars Thuesen.
Gidseltagerne forsøgte også at lægge pres igennem medierne, da de lod kaptajnen sende en mail til BT samt ved at lade sømændene ringe til deres pårørende.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.