Administration 

Georg Stage er fanget i politisk krydsild

Debat
et stort sejlskib
Georg Stage er verdens ældste skoleskib. Det nuværende er fra 1934. (Foto: Scanpix)

I regeringens finanslovsudspil for 2022 mister skibet et ud af to togter årligt. Dermed halveres antallet af elever, som drømmer om en uddannelse til søs. Et udspil, der møder stor kritik fra flere partier og Danske Rederier.

I 2019 fik Georg Stage bevilget penge fra staten, så det kunne sejle to togter om året i stedet for ét. Det betød, at skoleskibet nu kunne uddanne 126 ubefarne skibsassistenter om året i stedet for de tidligere 63 elever. Georg Stage har siden 2019 kæmpet for at få forlænget bevillingen, men nu står den til at udløbe.

I regeringens finanslovsudspil for 2022 står Georg Stage til at modtage færre penge, så det bliver umuligt for dem at sejle dobbelttogt. 

Rederierne skriger efter dansk arbejdskraft og bliver nødt til at rekruttere udenlandske søfolk. I en pressemeddelelse fra august 2021 udtalte administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, uforståenhed over for beslutningen, når uddannelsen leverer gode resultater.

- Vi ved, at eleverne fra skoleskibene i høj grad får job efter endt uddannelse, og derfor ærgrer det mig, at regeringen ikke har prioriteret dobbelttogterne i dens udspil, sagde hun.

Fra sløret fremtid til klarsyn

Hjemvendt fra togt er Georg Stage gået i hi på Søværnets gamle højborg, Holmen. En rødglødende skorsten rager op igennem den hvide presenning, som dækker for vinterens utæmmelige nedbør. Udefra virker skibet øde, men ombord høres højlydte grin og tallerkeners klirren under dæk. Fra skibets indre kommer en veloplagt elev ud iklædt en marineblå uniform. 

Julie Isabella Vester er 21 år gammel og havde aldrig hørt om skoleskibet Georg Stage, før hendes ven introducerede hende til det.
- Jeg var meget i tvivl, men så fik jeg pladsen og tænkte, at det bliver sgu en oplevelse for livet, siger hun. 

I folkeskolen var Julie den stille pige i timerne, men på Georg Stage har situationen ændret sig. Nu står hun og fortæller om livet til søs, selvom hun er omringet af elever, der nyder pausen ved enten at læse, strikke eller spille guitar. De er tvunget til at være sociale, da telefonen låses inde, når de går om bord.

En kaptajn og to matroser
Skibets kaptajn, Bjarke Wahlqvist (tv.), sammen med de to elever Julie og Emil i kaptajnens salon. Foto: Simon Flening

På skibet sover eleverne i hængekøjer op ad hinanden og må også gå i bad i fire-mands-hold. I en brusekabine på størrelse med et kosteskab har eleverne tre tryk til at få ordnet bade-seancen. Første tryk til at få varme i vandet, andet tryk til at sæbe sig ind og tredje tryk til at vaske sig færdig. 

- Jeg havde altid svært med at bade med de andre til idræt i folkeskolen, men nu giver jeg ikke en fuck, siger hun.  

Partier sår tvivl om regeringens udspil

Siden regeringen fremlagde deres finanslovsudspil, har Georg Stage været et debatteret emne. Flere partier undrer sig over, at man vil skære i så succesfuld uddannelse. Næsten tre ud af fire har afbrudt mindst én uddannelse tidligere, hvorimod mere end 90 procent gennemfører skoleskibets uddannelse.

Henning Hyllested fra Enhedslisten sluttede åbningsdebatten i Folketinget af med en tale, som blandt andet omhandlede Georg Stages fremtid. 

- Det kan ikke passe, at vi skal slås om det her beløb hvert år. Lad os gøre det til en fast bevilling, sagde han på talerstolen.

Dette bakkes op af Venstre, hvor Søfartsordføreren, Thomas Danielsen, ikke kan forestille sig en Finanslov, hvor Georg Stage ikke får den nødvendige økonomiske indsprøjtning. 

- Det er en mærkelig debat, for der er ingen gode argumenter for at spare disse penge. Bliver vi en del af finanslovsaftalen, skal det her med. Det er jo sund fornuft. Det står meget højt på vores prioriteringsliste, mener Thomas Danielsen.

Thomas Danielsen undrer sig samtidig over, at man ikke kan finde de få millioner til en uddannelse, hvor 99,5 procent kommer i arbejde efterfølgende, og 70 procent vælger en karriere til søs.

Hos Socialdemokratiet er man dog mere tøvende i forhold til at forlænge Georg Stages bevilling. 

- Vi har behov for at lave en stram Finanslov, så økonomien ikke overopheder, siger Christian Rabjerg Madsen, Finansordfører for Socialdemokratiet. Han udelukker dog ikke, at Georg Stage kan få økonomisk vind i sejlene igen, hvis det bliver bragt op ved forhandlingsbordet. 

- Vi har en forhandlingsreserve, som skal drøftes med de andre partier, og hvis Georg Stage i den forbindelse bliver bragt op, kigger vi på det med åbent sind. I sidste ende bliver det dog en prioritering mellem mange gode initiativer, siger Christian Rabjerg Madsen.

Ship and sailors rot in port

Der er et sted på skibet, hvor eleverne kun kommer, når de skal have skældud eller til møde. Her sidder en mand med opsmøgede ærmer, så man kan se det klassiske, tatoverede anker på højre underarm. Hans ansigt med det store, veltrimmede fuldskæg bærer præg af, at han har tilbragt mange vindblæste timer ved siden af roret. Man ikke i tvivl om, at det er kaptajnen, der hører hjemme i skibets flotteste kammer.   

En masse matroser og en kaptajn på et dæk
Man kunne fylde seks togter årligt, hvis man tog alle ansøgere ind. Besætningen er mellem 17 og 23 år. Foto: Georg Stage

Bjarke Wahlqvist startede som elev på Georg Stage i 1997. Han sejlede derefter sejlskib i Norge for senere at vende tilbage på Georg Stage som styrmand og nu kaptajn siden 2014. Han har oplevet skibet sejle både et togt og to togter om året. Han ved, hvad betydningen af et dobbelttogt har for Georg Stage.

- Sejler vi kun et togt om året, ligger skibet stille i otte måneder ved denne kaj. Det har ingen skibe godt af - ‘ships and sailors rot in port’, siger han.

Her henviser han også til besætningen, der er sværere at fastholde med ét togt, hvis de kun arbejder 20 uger om året fremfor 40. Dette er et problem for undervisningsniveauet, når besætningen udskiftes ofte.

- Vi har fået flere kompetencer, som vi kan fastholde. Det var en kamp for os hvert år at starte forfra. Vi skulle både lære eleverne op, men også besætningen. Det gik ud over niveauet i undervisningen...

En elevplads på Georg Stage er særdeles eftertragtet. Kaptajnen fortæller, at man i princippet kunne fylde seks togter årligt, hvis man tog alle ansøgere ind.
Det har de dog ikke kapacitet til og går desuden op i, at elevbesætningen skal komme fra alle sociale lag.

- Vi har piger, som har taget et år på universitet, og vi har drenge, der ikke har en 9. klasse. Jeg tror ikke, man kan finde en uddannelse, der har så forskellige mennesketyper i Danmark, siger han, imens han overvåges af skibets grundlæggere, Frederik og Dorthea Stage, som hænger i hver sin ende i cirkelformede billedrammer.

Tre tidligere elevers refleksioner om tiden på Georg Stage

Torkil Frýdal Hyllestad:
Inden Georg Stage havde jeg kun en 9. klasse og arbejdede derefter i Netto.
Jeg gav skoleskibet et skud, og det er jeg evigt taknemmelig for, at jeg gjorde. Det styrkede min selvtillid og gav mig stor respekt for faget. I dag arbejder jeg i Esvagt, som leverer support og sikkerhed til boreplatforme og vindmølleparker ved Vestkysten.

Rigmor Vilstrup:
Selve uddannelsen var ret krævende. Det er intenst at bo på et skib, så tæt på andre, i så lang tid. Jeg tror samtidig, at det at være en aktiv medspiller i et fællesskab er en af de vigtigste aspekter af uddannelse. Generelt var det en hård, men eventyrlig oplevelse. Der var dybe nedture, men altid meget højere opture.
I dag læser jeg litteraturvidenskab på universitetet i Oslo.

Emil Christensen:

Jeg var meget skoletræt, så det sagde jeg til min uddannelsesvejleder i 9. klasse.  Vedkommende fortalte mig om Georg Stage, som jeg aldrig havde hørt om før. Jeg læste op på det og synes, det lød som det fedeste. Jeg har virkelig fået det maritime liv ind under huden herude, og min plan er at søge rederiet Esvagt. Jeg har også overvejet en karriere som styrmand. 

En smilende unge mand
Simon Flening er journaliststuderende på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Foto: Privat

En smilende ung mand
Noah Maabari Bak er journaliststuderende på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Foto: Privat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hund
Dyreliv

Hundens Dag: Menneskets bedste ven mister sin popularitet

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

retten i Kolding
Krimi

26-årig spritbilist skal forlade Danmark

Bro
Nyheder

Brofest med royalt besøg og motionsløb

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vejle Boldklub
Krimi

Mand stalkede Vejle Boldklub

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde

brobyggerne
Nyheder

Unge hjælpes i job og uddannelse via ny indsats

dansk politi
Krimi

To personer anholdt i sag om brandattentater

Man tager due
Nyheder

Due-mysteriet: Må du tage en due fra gaden i København?

elbiler til lading
Biler

Disse elbiler stiger med flere tusinde kroner

flagermus flyver i natten
Nyheder

Flagermus forsinker byggesager: Sådan undgår du det

sommergade
Nyheder

Nu kan du hygge i Københavns nye sommergader

folkemødet 2025
Krimi

Ingen droner over Bornholm

fodbold
Advertorial

Annonce

En sommer fyldt med sport - her er hvad du skal se frem til

dansk politi
Krimi

Lod som om han ville hjælpe: Voldtog pige i sommerhus

Mindeplade jesperhus
Nyheder

60 år med blomster og børnelatter

Rejsekort stander
Nyheder

Vildledning: Rejsekort-firma er politianmeldt

dansk politi
Krimi

Bilist mistede to biler på samme dag

Børn i pavillion
Nyheder

Børn og unge får fem nye frirum i naturen

Bilist
Krimi

Kørte ind i anden bil med vilje

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Christianes fire vilde dage på Mallorca 

dansk politi
Krimi

Tyve-banden er sat bag tremmer

prostitution
Krimi

Ankesag: Seks kvinder blev udnyttet til prostitution

hjemmeværnet
Nyheder

Øvelse Tordenskjold: Flere myndigheder i aktion 

gravsted
Nyheder

Regioner: Pårørende rammes af urimelige regler

Den Gamle By
Nyheder

De danske museer er populære som aldrig før

Mette Frederiksen
Nyheder

I eftermiddag præsenteres det nye regeringsgrundlag

Putin
Nyheder

Fire ministerier under lup: Håndhævelse af Rusland-sanktioner granskes

dansk politi
Krimi

Advarsel: Sygehus-svindlerne er på spil igen

København Humlegården
Nyheder

Boligdrømme? Nu er del-ejerskab en mulighed

casino
Advertorial

Annonce

Hvilket nordisk land har de bedste casino regulationer?

Mette Frederiksen
Nyheder

Endelig: Nu får Danmark en ny regering

politi dansk
Krimi

Knivdrab i Frederikshavn: Politiet søger vidner

Kongen og dronningen sammen
Kongelige

Skal holde sig i ro, så Kronprins Christian træder til

Kaffetårnet
Nyheder

Tidligere Irma-direktør vil købe det ikoniske kaffetårn

Medina
Underholdning

Thomas Helmig og Medina kigger også forbi

dansk politi
Krimi

Svindel-SMSer for en million: Nu er han dømt

kyllinger
Nyheder

Fra i dag er det slut med turbokyllinger i dette supermarked