Kulde og voldsomme regnskyl risikerer at gøre den krigshærgede Gazastribe "fuldstændig ubeboelig", hedder det i en advarsel fredag fra FN's menneskerettighedskontor.
- Vi er også stærkt bekymrede for kulden og regnvejrets følger i Gaza, siger Ajith Sunghay, som leder FN's menneskerettighedskontor i det palæstinensiske område.
- Det er fuldstændig forudsigeligt årstiden taget i betragtning, og der er risiko for, at den allerede usanitære situation i Gazastriben kan gøre området fuldstændigt ubeboeligt. Vi har ikke mere tøj, og vi har ikke flere tæpper, understreger han.
Sundhedsmyndighederne i Gazastriben siger fredag, at antallet af dræbte palæstinensere siden 7. oktober har passeret 26.000.
- I det seneste døgn er 183 palæstinensere blevet dræbt, mens 377 mennesker er blevet såret, hedder det i en pressemeddelelse med tilføjelsen:
- Dermed er i alt 26.083 palæstinensere bekræftet dræbt i krigen. Mindst 64.487 palæstinensere skal være blevet såret, efter at Israel igangsatte massive luftangreb og militære operationer i Gaza.
Ved Hamas-angrebet på Israel blev omkring 1140 mennesker dræbt.
Torsdag blev israelske soldater beskyldt for at stå bag en massakre i Gaza By. Mindst 20 mennesker blev skudt og dræbt, mens de stod og ventede på nødhjælp, ifølge Sundhedsministeriet på Gazastriben.
Lokale kilder på stedet fortalte det samme.
En journalist fra tv-kanalen Al Jazeera rapporterer fredag, at snigskytter skød mod civile, som forsøger at forlade sygehuset al-Amal i byen Khan Younis. Han opgiver ikke, hvem der skyder.
/ritzau/AFP
/ritzau/AFP