Det hænder, at en gammel nyhed lander i ens skød - og pludselig viser sig at være af yderst kontroversiel karakter.
Således kan jeg i dag afsløre, at Karen Jespersen faktisk har været socialminister før. Som erklæret socialdemokrat. Adskillige kilder i Folketinget ligger dog røret på, da jeg ringer med det stærkt kontroversielle spørgsmål:
Kan det modbevises, at Karen Jespersen i virkeligheden er socialdemokratisk muldvarp i Venstre-regeringen? .
Selv statsministerens spindoktor, Michael Ulveman, ønsker ikke at udtale sig, mens Venstres pressechef, Søs Marie Serup ser al mulig grund til damage control af det faktum, at Jespersen stadig har venner i VS og SF, og tillige er erklæret feminist.
»Man kan godt være feminist, selv om man er Venstre-mand.«
Hun er kvinde!
»Kvinde, ja. Vi bruger det generisk.«
Hvad betyder det?
»At Venstre-mand er en bred, dækkende term.«
Men meget peger på, at Karen netop ikke er Venstre-mand?
»Jeg stoler nu på, at man har været rimelig udførlig i screeningsprocesssen.«
Men når der nu alligevel er signaler, der blinker, hvorfor så ikke iværksætte en undersøgelse - for en sikkerheds skyld?
»Det har vi ingen planer om. Jeg føler mig overbevist, at det er en vaskeægte Venstre-kvinde, vi har fået ind i flokken«
Hvorfor?
»På grund af hendes holdninger.«
Så du ser ingen faresignaler?
»Nej.«
Har du før hørt om dobbeltagenter i dansk politik?
»Nej, jeg mener ikke, der er nogen fortilfælde«
Hvordan kan du så vide, hvad faresignalerne er?
»Jamen, fordi en eventuel muldvarp i givet fald kun vil have en ganske kort levetid, kortere end en døgnflue. For så vil de møde vælgernes dom.«
Nu når jeg alligevel har advaret dig, vil du selvfølgelig ikke sige til mig, at du går videre med sagen. Vel?
»Nej, for jeg går ikke videre med sagen.«
Er det ok, hvis jeg sætter det citat i sitationstegn?
»Jamen, jeg går ikke videre med det.«
Jeg forstår. Du går ikke ’videre med det’?
»Ja, Nej. Lad mig sige det med kapitaler.«
Hvad betyder kapitaler?
»AT JEG MED STORE BOGSTAVER SIGER, AT JEG GÅR IKKE VIDERE MED SAGEN.«
Socialminister Karen Jespersen har i sagens natur ikke ønsket at ønsket at kommentere på afsløringen.