Muammar Gaddafis kone, Safia, og datter, Aisha, er i Tunesien. Her har de været siden den 14. maj, og det var meningen, at de skulle have været tilbage i Libyen i forgårs. Men de tog aldrig afsted. Det skriver Reuters.
Tunesien er naboland til Libyen, og mange af Gaddafis ministre har været en tur forbi landet, når de har flygtet fra deres stillinger og fra Gaddafis blodige regime. Senest er landets oliemininster flygtet på den måde.
Muammar Gaddafi er under stort militært pres, og det er ikke et godt tegn, at familien nu øjensynligt begynder at forlade hans side.
Oberstens datter har ellers været meget loyal over for faren. Flere gange har Aisha optrådt i offentligheden og raset mod oprørerne i støtte til sin far.
"Snak om, at Gaddafi skulle gå af, er en fornærmelse over for alle libyere, fordi Gaddafi er ikke i Libyen. Han er i alle libyeres hjerter," sagde hun under en offentlig optræden for en måned siden.
Kilde: Reuters