Her er kendt som manden, der arbejder på teorien om alting. Som superhjernen, der er bundet til en kørestol, og kun med hjælp fra computere er i stand til at kommunikere med omverdenen.
Fysikeren Stephen Hawking er blevet indlagt akut på et hospital i sin hjemby Cambridge.
Han lider angiveligt af en alvorlig omgang lungebetændelse, der sammen med hans totale kropslammelse er særdeles farlig. Det skriver CNN.
Sygdommen førte i sidste uge til, at professoren blev indlagt på et sygehus til behandling for sygdommen.
Hawking blev mandag indlagt med sygdommen, og holdes fortsat på hospitalet. Hans prognose er dog god, siger lægerne på hospitalet.
Den store interesse om fysikerens sygdom fik allerede mandag hans hjemmeside til at bryde sammen, og den er i dag erstattet af en midlertidig model, der kommer med opdateringer om fysikerens helbredstilstand.
Den 67-årige professor har i over 40 år kæmpet med amyotrofisk lateral sklerose, en sygdom der normalt fører til døden efter et par år.
Han har blandt andet stået bag banebrydende forskning om sorte huller, teoretisk kosmologi og kvantegravitation. På baggrund af hans forskning, høje intelligens og karakteristiske fremtoning sammenlignes han ofte med Einstein.