Hver femte cyklist, der kommer galt af sted i trafikken og ryger på skadestuen har kørt spritkørsel. Men det er svært for politiet at komme efter de mere eller mindre berusede cyklister. Der er nemlig ingen grænse er for, hvor stor en alkoholpromille, cyklister må cykle rundt med i blodet. Det skriver Metroxpress ifølge Radioavisen.
Ifølge Rådet for større Færdselssikkerhed er fulde cyklister et af de mest oversete problemer i trafikken. Og det er et problem, som politiet har svært ved at gribe ind overfor. For politiet har ikke som med spritbilister nogen promillegrænse at udstikke bøder efter, men skal i hvert enkelt tilfælde kunne bevise, at videre færdsel på cykel er uforsvarligt.
Rigspolitiets færdselsafdeling foreslår derfor, at der bliver indført en promillegrænse for cyklister. Det vil formand for folketingets retsudvalg Peter Skaarup (DF) nu overveje positivt.
»Hvis politiet anbefaler det, er der ingen grund til ikke at gøre det ligeså strafbart at cykle, som at køre i bil i påvirket tilstand,« siger han.
Næsten 19.000 af dem der tropper op på skadestuerne i løbet af et år er cyklister, og ud af dem er 4000 påvirket af alkohol.