Over 140 fuglekiggere valfartede i går til Universitetsparken ved Zoologisk Museum for at rette telelinserne ind på en sortstrubet drossel. Fuglen burde egentlig være i Nordindien, men af uvisse årsager er den fløjet forkert på vejen fra Sibirien, hvor den stammer fra. Og nu har den slået sig ned med en flok solsorte.
»Den har været her siden i fredags, og den lever af røde bær. Lige nu er vi 40-45 mennesker, og folk er kommet og gået hele dagen. Det vil være en af de ting, vi vil huske fra fugleåret 2007,« siger Rasmus Strack, der er amatørornitolog og den person, der har set femteflest forskellige fugle i Danmark.
Det er uvist, hvad fuglen nu vil gøre. Den spås gode chancer for at overleve, og derfor er det sandsynligt, at den på et tidspunkt vender næbbet mod Sibirien igen.