96 passagerer på vej fra Kastrup mod Vagar Lufthavn på Færøerne vandt søndag aften en ufrivillig overnatning i Norge. Deres fly måtte nemlig nødlande i Sola Lufthavn ved Stavanger - sandsynligvis på grund af en fugl i den ene motor.
»Flyet fik problemer med den ene motor og koblede den fra,« siger Einer Skeie, der er vagthavende ved kontroltårnet i Stavanger, til aftenbladet.no.
En større velkomstkomite bestående af brandbiler og ambulancer holdt klar i Sola Lufthavn, men flyet af typen Bae-146 fra Atlantic Airways foretog omkring klokken 21 en landing på tre motorer uden problemer.
Det lille færøske flyselskab Atlantic Airways havde et yderst uheldigt år i 2006 med fly af samme type. I oktober mistede fire mennesker livet, da et Bae-146 kørte ud over landingsbanen i Stord Lufthavn i Norge. Tidligere på året, i september, svigtede bremsesystemet på et andet Bae-146 under landing på den korte landingsbane i Vagar Lufthavn, hvilket betød, at flyet måtte flyve til Bergen og lande.