Efter seks dage på SU er Nyhedsavisens journalist blevet en smule bekymret. Jacob Basbøll brugte en hel uges budget lørdag aften.
Af Jacob Basbøll
jaba@avisen.dk
@BRØD:Det er gået op for mig, at det her måske ikke bliver helt så let endda. Det er, objektivt set, ikke svært at overleve for 2.300 kroner på en måned.
Men havregryn, pasta og ketchup er heller ikke særligt sjovt at leve af. Og her er mit problem: Mor, du har ret – jeg er en selskabsløve, en flottenheimer og alt det andet, du siger.
Allerede i lørdags faldt jeg i. Jeg købte ind til lækker mad (andebryst med østershatte), og så gik jeg i biografen. Da det blev søndag, havde jeg formøblet 375 kroner (med mad i weekenden og noget pålæg).
»Hvis du har brugt 400 kroner i weekenden, så skal du nok se på, om du ikke kan sprede dit budget en smule. Du har jo cirka 500 til en hel uge,« siger rådgiver Rasmus Hach fra Danske Bank.
Alligevel er han ikke bekymret, for budgettet holder endnu, så der er ingen grund til panik. Jeg blev godt nok reddet af en gammel middagsinvitation og en fødselsdag i sidste uge. Så der skal spares lidt.
»Du kan ikke regne med at spise ude så meget, som du har gjort. Men køb stort ind til hele ugen, så er det nemmere at holde styr på,« råder bankrådgiver Rasmus mig.
Netop indkøb gruer jeg lidt for. Det er kommet frem, at unge spiser alt for lidt frugt og grønt, så denne uge har jeg givet mig selv den udfordring, at jeg skal spise seks stykker af det sunde hver dag.
Og det er jo dyrt.
»Hvis du køber tilbudsfrugt og nogle frosne grøntsager, så er det ikke galt,« mener Rådgiver-rasmus.
Og på bloggen har jeg fået gode råd om frossen spinat og sunde, billige opskrifter.
Bevæbnet med gode råd indtog jeg derfor Netto og fik købt både tomater, peberfrugter, cherrytomater, og gulerødder til en billig penge. Så de kommende dage skal jeg nok nå de seks sunde. Og jeg har stadig 1.758 kroner tilbage – lidt endnu.