De tre unge mænd, der i februar blev frikendt for terror i den såkaldte Glostrup-sag holdes på fjerde måned hen i uvished om deres videre skæbne.
Deres pas er inddraget, og de kan ikke komme videre med deres liv, for Rigsadvokaten tygger nemlig stadig på, om sagen mod de tre skal for nye dommere og et nyt nævningeting. Og det har Rigsadvokaten foreløbig brugt fire måneder på at overveje.
Det er alt for lang tid lyder kritikken fra forsvarsadvokater og en strafferets-ekspert, skriver Berlingske Tidende.
- Jeg synes ikke, det er rimeligt, at det er trukket så meget ud. Problemet er, at der i loven ikke er fastsat nogle rammer for sådan en afgørelse. Der er ikke en tidsfrist, som der er i andre henseender, så der bliver ikke taget hensyn til de tiltalte, siger advokat Thorkild Høyer, der er forsvarer for en af de terror-frikendte, den 18-årige EiH.
Thorkild Høyer får opbakning fra strafferets-ekspteren Jørn Vestergaard fra Københavns Universitet:
- Det er helt uholdbart, at det tager så lang tid. Det virker ikke overbevisende, at man har brug for så lang tid til at granske bevismaterialet. Arbejdsgangene må være tilrettelagt på en ineffektiv måde, siger han til avisen.
Og mens rigsadvokat Henning Fode gransker sagen, sidder de tre unge og kan ingenting. Deres pas er inddraget af politiet, så de kan ikke rejse ud af landet på ferie. For en måned siden afviste Østre Landsret at aflevere passet til Thorkild Høyers klient.
Rigsadvokat Henning Fode lover dog, at der snart bliver truffet en beslutning om, hvorvidt den omfattende sag skal gå om eller ej. Men han vil ikke sætte nogen dato på.
- Efter denne tilbundsgående gennemgang vil det blive endeligt besluttet, om der skal rejses tiltale i sagen. Det er endnu uvist, hvornår arbejdet vil være tilendebragt, men vi håber, at sagen kan afklares så hurtigt som muligt, siger Henning Fode til Berlingske Tidende.
I alt fire unge mænd blev tiltalt for terror i den såkaldte Glostrup-sag. De var mistænkt for at have hjulpet to personer, der blev dømt for terror i Sarajevo i Bosnien for at have planlagt et terrorangreb.
Abdul Basit Abu-Lifa blev kendt skyldig i terroranklagen og idømt syv års fængsel. Han ankede sagen, som kommer for Højesteret til august.
De tre andre, AA, IJ og EiH, blev alle fundet uskyldige i landsretten. De blev dog dømt skyldige af nævningetinget, men de tre juridiske dommer omgjorde beslutningen.