Med sin bog Grib chancen smækekde Louise Frevert eftertrykkeligt med døren, da hun i maj forlod Dansk Folkeparti.
Nu overvejer Louise Frevert at danne sit eget parti, fortæller hun til Lokalavisen Østerbro. Hvornår og med hvem har Louise Frevert dog endnu ikke løftet sløret for.
Men formanden for den såkaldte Kaffeklubben , som består af tidligere Dansk Folkeparti-medlemmer, har allerede fået en henvendelse fra Louise Frevert om et samarbejde, oplyser klubbens talsmand, Vagn Christensen, til Avisen.dk.
- Ja, det kan man godt sige, at vi har, siger Vagn Christensen, der sidste efterår blev ekskluderet fra Dansk Folkeparti.
Han tilføjer dog, at han ikke umiddelbart tror på, at Kaffeklubben kan levere Freverts kommenede partisoldater. Og det på trods af, at klubben har politiske ambitioner.
- Vi har været i kontakt med hende, men der er ikke nogen formelle kontakter mere. Jeg ved ikke helt, hvad hun mener, men umiddelbart kan jeg ikke se nogen alliance mellem os og hende, siger Vagn Christensen.
Mere positiv er Fremskridtspartiets landsformand, Henrik Søndergård. Han sagde forleden til Avisen.dk, at enten frafaldne DF ere eller en ny Muhammedkrise kan være det, der giver Glistrups gamle parti vind i sejlene igen, hvis partiet skal nå at samle underskrifter nok til at stille op til det kommende folketingsvalg.
- Jamen, jeg kan kun gentage, at alle, der har været i DF’s folketingsgruppe, er velkomne. Det er en fremstrakt hånd, men helt principielt vil jeg ikke invitere direkte via pressen. Naser Khader ødelagde venstremanden Eyvind Vesselbos partiskifte ved at fortælle medierne om det for tidligt, forklarer Henrik Søndergård.
Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra Louise Frevert selv.