Mary bliver hjemme når kong Frederik i slutningen af måneden drager afsted på sit første officielle besøg i udlandet som konge.
Frederik skal stå i spidsen for et erhvervsfremstød i Polen, som stækker sig fra den 31. januar til den 2. februar. Det meddeler kongehuset mandag aften.
I stedet for at have Mary ved sin side, kommer kongen til at være ledsaget af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen på rejsen, som blandt andet har energieffektivitet, klimavenligt landbrug og biogas i fokus.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen og klima- energi og forsyningsminister Lars Aagaard, skal også med på rejsen.
Kongehuset oplyser at besøget har været planlagt længe, og at kongen blandt andet skal mødes med Polens præsident under besøget.
Selv om kong Frederik klarer besøget til Polen alene, oplyser kongehuset at både han og dronning Mary planlægger at besøge både Sverige og Norge som nogle af de første lande, sammen.
- I Danmark er der tradition for, at en ny regent sammen med sin ægtefælle som det første indleder rejseaktivitet med besøg i nabolandene. Således er det planen, at Kongen og H.M. Dronningen som det første besøger Sverige og Norge, skriver kongehuset.