Administration 

Fredagens aktier: Nedjustering og Kabelskuffelse Trak ned

Nyheder

I et generelt negativt marked leverede NKT en gedigen skuffelse til sine investorer fredag med et regnskab for andet kvartal, der bød på en nedjustering, mere knas i Cables-divisionen og effekterne af en økonomisk opbremsning, der ikke gør industrikonglomeratet nogle tjenester.

Markedsstemningen var slet ikke til skuffelser, og NKT blev solgt fra i stor stil. Kursfald var dog også tendensen i markedet generelt i Danmark og Europa. Status fredag var et fald i det toneangivende C20-indeks på 0,7 pct. til indeks 487,55, der dermed faldt 1,3 pct. i ugen. Investorerne trak følehornene til sig efter ugers optur på forventningen om hjælp til økonomien fra den europæiske og den amerikanske centralbank.

Helt i bunden af C20 endte NKT. Koncernen kom ud af kvartalet med et overskud før skat på 47 mio. kr. - målt på de fortsættende aktiviteter. Ifølge et estimat indsamlet af SME Direkt havde analytikerne ventet et resultat på 132 mio. kr. Omsætningen landede på 3904 mio. kr., hvilket var en uventet tilbagegang fra 4016 mio. kr. i samme kvartal sidste år. Analytikerne havde ventet en omsætningsvækst til 4158 mio. kr.

Samtidig blev forventningerne til hele året nedjusteret. Koncernen venter nu et driftsresultat, EBITDA, på 1050 mio. kr. og flad udvikling i omsætningeb. Tidligere havde NKT stillet et driftsresultat på 1050-1250 mio. kr. og en omsætningsvækst på 5-10 pct. i udsigt.

En stor del af skuffelsen kom fra divisionen Cables, hvor fabrikken i Køln fortsat ikke kører optimalt. Fabrikken har efterhånden udviklet sig til et smertensbarn for Cables, da den i flere kvartaler har givet kvaler. Samtidig var divisionen ramt af udskydelser af udbygningen af højhastighedstog i Kina, den europæiske gældskrise og udskydelser af to kontrakter. Divisionen omsatte i kvartalet for 2195 mio. kr. med et driftsresultat, EBITDA, på 45 mio. kr. Analytikerne ventede ifølge data indsamlet af SME Direkt for Ritzau Finans en omsætning på 2391 mio. kr. og et driftsresultat på 100 mio. kr.

Aktien blev straffet på fondsbørsen med et fald på 9 pct. til kurs 191,10. Dermed blev der barberet 452 mio. kr. af markedsværdien på 8 timer, svarende til 57 mio. kr. i timen.

Også Rockwool var regnskabsaktuel fredag, men her var der tale om en helt anden historie. Både omsætningen og resultat var bedre end ventet. Omsætningen landede på 3604 mio. kr. mod ventet 3557 mio. kr. ifølge estimater indsamlet af SME Direkt for Ritzau Finans, mens driftsresultatet, EBIT, endte på 277 mio. kr. mod ventet 245 mio. kr. i markedet.

- Det er noget bedre end de forventninger, der lå i markedet, og der har været god udvikling i alle de store lande. I Frankrig og Tyskland holder det store fokus på energieffektivitet og offentlige renoveringsprogrammer tilsyneladende fortsat hånden under Rockwools isoleringssalg - man kunne ellers godt frygte, at renoveringer blev dæmpet lidt som følge af presset på offentlige budgetter, men det ser ud til, at salget ikke er berørt af afmatningen, sagde Sydbanks Rockwool-analytiker Søren Løntoft Hansen til Ritzau Finans.

Rockwool selv var dog ikke klar til at lægge bekymringen omkring Europa i graven, og finansdirektør Gilles Maria understregede, at gældskrisen stadig lurer.

- Vi havde et rigtig godt første halvår med god udvikling i salgsprisen og råvareomkostninger.. Men det, vi forventer, vil ændre sig, er volumenudviklingen. Vi tror, at vi vil mærke konsekvenserne af den nuværende situation på det europæiske marked, og der er risici omkring volumenvæksten resten af året, sagde Gilles Maria på en telekonference. Investorerne nikkede dog godkendende til resultaterne med en kursstigning på 3,9 pct. til kurs 519,50.

I C20 faldt A.P. Møller - Mærsk markant efter spotrateindekset fra Shanghai Shipping Exchange endnu en gang viste et fald i fragtraterne mellem Asien og Europa. I ugen faldt spotraterne mellem Shanghai og Nordeuropa med 71 dollar eller 4,7 pct. til 1434 dollar. Ruten er yderst vigtig for Maersk Line, og et kollaps i raterne på ruten grundet overkapacitet, priskrig og dæmpet efterspørgsel udløste i første kvartal et tab for rederiet på 3,4 mia. kr. Siden da er raterne steget markant, men er faldet tilbage med godt 25 pct. siden toppen i år. Mærsks B-aktie dykkede med 2,6 pct. fredag til 40.160 kr.

I den modsatte ende af C20 lå Lundbeck, der steg med 0,6 pct. til kurs 108,30. Det skete, efter Goldman Sachs hævede sin anbefaling til "neutral" fra "sælg" og efter konkurrenten Eli-Lilly ikke nåede sine primære endemål med stoffet Solanezumab mod Alzheimers. Lundbeck er langt fremme med midlet Lu AE58054 mod netop denne indikation.

Ugens største tabere blev FLSmidth, der faldt med 4,3 pct., Pandora, der faldt 4,3 pct. og Nordea, der faldt 4,2 pct. Eneste aktier med stigninger samlet for ugen blev Novozymes med 3,7 pct., Vestas med 1,3 pct. og Danske Bank med 0,6 pct.

/ritzau/FINANS

Bertil Barkholt Fruelund +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven