Frankrig meddelte mandag, at det vil returnere et maleri af den østrigske kunstner Gustav Klimt, som blev stjålet af nazisterne, til de retmæssige ejere.
Den franske kulturminister, Roselyne Bachelot, siger, at det drejer sig om maleriet "Rosenbuske under træerne", som for øjeblikket hænger på Musée d'Orsay i Paris.
Bachelot offentliggjorde beslutningen ved et pressemøde mandag.
Maleriet er fra omkring 1905. Det er ligesom de fleste af Klimts landskaber malet i en sommerferie i enten 1904 eller 1905.
Familien, der ejede maleriet, får det tilbage mere end 80 år efter, at den blev tvunget til at sælge det, siger Bachelot.
Mesterværkets oprindelige ejer, Nora Stiasny, fra en kendt jødisk familie i Østrig, var nødt til at sælge maleriet for en slik for at overleve, efter at nazisterne annekterede Østrig i 1938, siger Bachelot.
Kunsthandleren, som købte det, var en nazisympatisør, der beholdt værket indtil sin død. Frankrig købte maleriet på en auktion til Musée d'Orsay i 1980 uden at kende dets historie.
Nora Stiasny blev deporteret til Polen i 1942 og døde samme år.
Den franske kulturminister gør det klart, at der med tilbageleveringen af værket vil blive skabt opmærksomhed omkring de forbrydelser, der blev begået mod familien Stiasny.
- Maleriet er et vidnesbyrd om de liv, som en forbrydelse har forsøgt at udslette og bortviske, siger Bachelot.
/ritzau/Reuters
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.