Frankrig er fredag vært for et møde i Paris, som har til formål at få pustet nyt liv den israelsk-palæstinensiske fredsproces med deltagere fra over en snes lande og fra Den Arabiske Liga, EU og FN.
Parterne i konflikten er ikke inviteret, og der er på forhånd lave forventninger til, at initiativet vil bære frugt. Frankrig håber at vinde tilslutning til en international fredskonference senere på sommeren som et skridt frem mod en endelig fredsaftale.
- Hvis vi skulle bringe en israeler og en palæstinenser til forhandlingsbordet lige nu, er det sandsynligt, at mødet ville blive afbrudt efter få minutter, siger franske diplomater til AFP.
USA forholder sig afventende til initiativet, mens Israel i kraftige vendinger har modsat sig de franske bestræbelser på mægling.
Målet er, at forhandlingerne genoptages, så man kan etablere en palæstinensisk stat.
Fredsprocessen gik i hårdknude i april 2014. Vi har besluttet os for at række en hånd ud til parterne. Vi håber, at de tager imod den, siger den franske udenrigsminister, Jean-Marc Ayrault, som advarer om, at ideen om en tostatsløsning er i "alvorlig fare".
Det islamistiske Hamas, som kontrollerer Gaza, har sammen med tre andre palæstinensiske grupper også fordømt Paris-mødet, mens den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas, og hans moderate parti Fatah har budt initiativet velkomment.
Benjamin Netanyahu, den israelske premierminister, har foreslået, at man tager fat på direkte fredsforhandlinger i stedet for en international fredsproces efter fransk initiativ.
Den franske regeringschef, Manuel Valls, besøgte i sidste måned Israel og Vestbredden for at fremme Frankrigs initiativ til at skubbe fart i den forliste fredsproces.
/ritzau/AFP
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.