Kampene mellem de palæstinensiske fraktioner Hamas og Fatah fortsatte hele weekenden i Gazastriben og har udviklet sig blodigere og blodigere. På tre dage er 24 mennesker blevet dræbt, og mere end 70 er blevet alvorligt såret, skriver AP.
Kampene mellem tilhængere af de to grupper er taget til, siden præsident Abbas i december truede med at udskrive nyvalg for at vælte Hamas-regeringen. Siden er forhandlinger om en samlingsregering gang på gang kuldsejlet.
Søndag appellerede den palæstinensiske premierminister, Ismail Haniyeh fra Hamas, til de kæmpende:
»Vi beder hele folket om at bevare den nationale enhed. Dialogens sprog må vinde frem. I må få alle våben væk fra gaderne og stoppe de spændte situationer,« sagde Haniyeh ifølge Reuters og opfordrede Fatah-tilhængerne til at stoppe kampene.
En talsmand for Fatah tog straks efter til genmæle og sagde, at Hamas-tilhængerne har ansvaret for at standse kampene.