Ansatte bør ikke omgås våbenproducenter privat, står der i det danske forsvars regler. Reglerne er til for at undgå tvivl om forsvarets uvildighed, når store milliardordrer på for eksempel kampfly skal forhandles på plads. Alligevel kunne Berlingske Tidende søndag afsløre, at forsvarschef, Jesper Helsø, sidste vinter tog på en gratis vildsvinejagt i Estland sammen med flere våbenleverandører, der leverer udstyr til det danske forsvar.
Forklaring udbedes
Det får nu forsvarsminister Søren Gade (V), som er Helsøs chef, til at bede om en forklaring på, hvad han egentlig lavede på den tur:
»Departementet (Forsvarsministeriet, red.) har kendt til rejsen, men ikke til indholdet af rejsen. Derfor vil jeg i morgen bede om en skriftlig orientering fra forsvarschefen,« siger Søren Gade via sin pressesekretær.
Jesper Helsø er selv på tjenesterejse i USA, men via sin kommunikationschef, Lennie Fredskov Hansen, lover han, at han nok skal aflevere en skriftlig orientering til forsvarsministeren. Helsø mener dog, at han var i sin gode ret til at tage af sted, fordi formålet var at mødes med den finske og estiske forsvarschef, som også deltog i jagten.
En stille snak i bilen
»Forsvarschefen holder fast i, at formålet med turen var at gennemføre uformelle drøftelser med hans kolleger,« siger Lennie Fredskov Hansen. De »uformelle drøftelser« med forsvarskollegerne foregik ifølge forsvarschefen selv under køreturen i bilen fra lufthavnen til jagtområdet og tilbage igen. Jesper Helsø er øverste ansvarlig for det danske forsvars indkøb på små tre milliarder om året.