David Trads burde tage ved lære af den vaklen, man sporede hos ham under optakten til Irakkrigen, og erkende, at Afghanistan udvikler sig i samme katastrofale retning som Irak. Så ville han måske kunne se, at SF’s afvisning af at sende danske kampvogne til Afghanistan ikke er båret af ideologi , men af fornuft og gode argumenter.
Forsvarskommandoen har hidtil ligesom briterne ment, at sender man kampvogne, så sender man samtidig et negativt signal til civilbefolkningen om militær optrapning, der strider mod det officielle mål om at bidrage til stabilitet og genopbygning. SF har delt denne opfattelse. Og vi lader os ikke påvirke af, at forsvarskommandoen nu pludselig er kommet på andre tanker, når den ikke kan forklare hvorfor. Men hvis Trads finder Forsvarskommandoens hidtidige standpunkt forkasteligt, hvorfor har han så ikke rettet kritik mod den?
Løsningen på problemerne i Afghanistan er ikke at udskifte et luftvåben, der har medført store civile tab, med et landvåben, der – måske – vil betyde færre. Nej, løsningen ligger, som en erfaren NATO-general har udtrykt det, blandt andet i at gå over til en nultolerance -politik overfor civile tab. Det ville betyde, at man gav afkald på at angribe talebanerne, når de kujonagtigt bruger uskyldige landsbyboere som menneskelige skjolde.
Se det ville i mere end én forstand være en ansvarlig politik.