»Vi vil rigtig gerne se jer mange gange på Nordgårdskolen. Og ikke kun, hvis der er problemer.«
Skoleinspektør Rani Hørlyck holder tale til de fremmødte forældre på Nordgårdskolen.
Deres børn starter i børnehaveklasse. En skræmmende dag for de fleste. Børnene sidder musestille, for der er meget nyt at vænne sig til. En dreng bryder stilheden blandt børnene.
»Hvad er en matematikbog?« spørger han køligt.
Forældrene til de nye børnehaveklassebørn er til dels kommet for at diskutere skolens problemer i dag. De er godt klar over, at skolen politisk har stået for skud i lang tid, og at tiden er kommet til en skolelukning.
Forældrene er oprørte over udsigten til, at skolen lukker i sommeren 2008.
Vil have lokal skole
»Jeg forstår ikke, hvorfor nogle vil lukke Nordgårdskolen. Det er den samme uddannelse, og børnene bliver undervist inden for det samme system som alle andre børn i Danmark. Mine børn skal have lov til at gå i skole i nærheden af, hvor vi bor,« siger Samir Sharif.
Han har fem børn gående på skolen, hvoraf den yngste, Sara, er begyndt i børnehaveklassen i år.
Fire nye klasser
Hvor Nordgårdskolen på tidligere årgange har oplevet blot at kunne oprette to børnehaveklasser, er der de sidste to år blevet oprettet fire klasser.
»Forældrene vil gerne have deres børn i den lokale skole,« siger Rani Hørlyck.
Forældrene fortryder ikke deres beslutning om at lade børnene starte på Nordgårdskolen. Flere vælger sågar skolen frem for andre.
»Jeg fik et tilbud fra en anden skole om, at min søn kunne starte der, men jeg afslog. Det var for langt væk, og jeg vil gerne have mine børn i en lokal skole.
»Det eneste, der er skidt ved Nordgårdskolen er, at der ikke er nogen danske børn. Det kunne være godt for børnene, der på den måde ville lære dansk hurtigere end nu,« siger en børnehaveklasse-forælder, der ikke ønsker sit navn bragt i avisen.