Flere og flere forældre melder deres børns lærere til politiet end for bare få år siden. Sådan lyder det fra Danmarks Lærerforening, der opfordrer forældre til at tænke sig grundigt om, inden politiet trækkes ind i en sag.
"Vi ser i langt større grad i dag end for få år siden, at forældre politianmelder episoder om magtanvendelse i skolen," siger Per Sand Pedersen, der er medlem af Danmarks Lærerforenings forretningsudvalg og formand for arbejdsmiljøudvalget, til Lokalavisen.dk.
Ordene falder oven på en episode, hvor en lærer på Bækkegårdsskolen i Ølstykke gav en elev en lussing, fordi han slog og spyttede på hende. Drengens forældre meldte den kvindelige lærer til politiet, og hun har efterfølgende fået en dom ved Retten i Hillerød.
Per Sand Pedersen peger på, at det stigende antal sager om magtanvendelse skyldes en forfejlet inklusion af børn med særlige behov i folkeskolen.
"Jeg tror på, at inklusionen er en medvirkende faktor. Der sidder børn i klasserne rundt om i Danmark, der har brug for en hjælp, som de ikke får i dag. Og så sker der ting, hvor læreren er nødt til at gribe ind, og hvor læreren er presset, og så gør man ting, som man ikke skulle have gjort. Man har ikke tid til at tænke sig om," siger han til Lokalavisen.dk.
Han kalder sagen i Ølstykke, der endte med, at læreren blev fyret, for "ulykkelig" og opfordrer samtidig forældre til at tænke sig grundigt om, før de tyr til en politianmeldelse.
"Mange gange anmelder forældrene en episode til politiet, men trækker den tilbage, når de får sundet sig lidt. Og det er min bøn til forældrene lige at tænke sig om en ekstra gang og så se på, om det, som ens barn har gjort, er rimeligt eller forkert, inden man politianmelder."