Statsministerens spindoktor har stik imod reglerne undladt at gemme en omstridt sms-besked, som han sendte til en række journalister lige efter premieren på filmen ’Den Hemmelige Krig’.
I beskeden såede spindoktoren, Michael Ulveman, tvivl om påstandene om, at de danske soldater skulle have båret flag på uniformerne i Afghanistan. Det er uvist, om han direkte afviste, at de bar flag, men er det tilfældet, er det i modstrid med forsvarsministerens senere svar om, at dette ikke kan udelukkes. Og så har regeringen et problem.
Nyhedsavisen og Nyhedsbureauet DNY har derfor for nyligt søgt aktindsigt i sms’en, men Statsministeriet oplyser, at den er blevet slettet fra spindoktorens telefon. Og det er i strid med reglerne, oplyser pressejurist Oluf Jørgensen, der fastslår, at Nyhedsavisen og Nyhedsbureauet DNY har krav på at få udleveret sms’en:
»Som embedsmand må han ikke slette sine spor ved ikke at gemme en sms.«
Efter et samråd i Folketinget torsdag afviste statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) dog, at han kendte noget til sms’en, før den blev omtalt på samrådet.
Statsministeriet har pligt til at gemme den slags – er det så ikke problematisk, at den er slettet?
»Det ved jeg ikke, om der er pligt til. De regler kender jeg ikke noget til,« sagde Fogh.