Af Stine Behrendtzen stbe@avisen.dk
Flere hundrede danskere formodes at være blevet syge, fordi de har spist sukkerærter eller minimajs, der var forurenede med shigella-bakterier. Bakterierne kan give alvorlige infektioner med høj feber og kraftige mavesmerter.
»Det ser ud til at være et større landsdækkende udbrud. Mindst 37 mennesker har fået konstateret shigella, men det er kun toppen af isbjerget. Der er formentlig mere end 100, der er syge, og det arbejder vi med at finde ud af,« siger overlæge på Statens Serum Institut Kåre Mølbak.
Shigella-alarm
Fredag slog Fødevarestyrelsen alarm, fordi flere danskere havde fået voldsomme mavesmerter og diarré efter at have spist mad fra en salatbar – fem af dem havde shigella-bakterien i kroppen.
Her et par dage senere har Statens Serum Institut registreret 37 tilfælde af shigella-forgiftning i hele landet.
Statens Serum Institut kalder det en »shigella-epidemi«. Et fænomen, man sjældent ser i Danmark, og som er et resultat af, at stadig flere fødevarer bliver importeret fra det store udland, mener Kåre Mølbak:
»På en ferie i Thailand eller Zimbabwe er der mange fødevarer, du ville undgå. Men når de ligger på hylden i Irma, køber du dem rask væk, selvom risikoen er den samme. Globaliseringen har givet interessante muligheder, men også nogle nye risici,« siger han.
Kog grøntsagerne
Ifølge Fødevarestyrelsen er det partier af babymajs og sukkerærter, der er under mistanke for at have spredt shigella. Grøntsagerne er blevet importeret af Lemcke A/S, Grønttorvet, og distribueret videre til restauranter og cateringvirksomheder, blandt andet cateringfirmaet Cateringgruppen, der leverer salatbarer til 200 sjællandske virksomheder.
Det kan ikke udelukkes, at varerne også er havnet på hylderne i supermarkeder, vurderer fødevareberedskabschef i Fødevarestyrelsen Kim Vandrup Sigsgaard:
»Der kan sagtens være flere importører, vi ikke har fundet. Derfor anbefaler vi, at man koger grøntsagerne et minut, indtil vi har fået bedre overblik over situationen.«
Shigella-bakterien stammer fra menneskeafføring og kan give alvorlige infektioner med høj feber og kraftige mave-smerter.
Den er især et problem i udviklingslandene og områder med lav hygiejnestandard, men forekommer også i Danmark.
Shigella smitter gennem forurenede fødevarer eller fra person til person.
Kilde: Statens Serum Institut