Partierne i Folketinget går nu for alvor i kødet på kødfuskerne. Snyd med fedtprocenter og omærkning skal være slut.
Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og SF kræver højere bøder til de virksomheder, der fusker med kød. Dermed er der politisk flertal for at straffe virksomhederne på pengepungen.
"Det, man tilsyneladende gør nu, er at se en bøde som en driftsudgift på linje med andre driftsudgifter. Og sådan skal en bøde jo ikke virke. En bøde skal virke som en sanktion, som noget der virker præventivt, og det gør det ikke nu. Derfor vil vi foreslå højere bøder for ministeren," siger fødevarepolitisk ordfører hos SF, Kristen Touborg, til Nyhedsbureauet Newspaq.
Både Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti bakker op om forslaget. DF's familie- og forbrugerordfører Dennis Flydtkjær går endda skridtet videre og kræver, at fuskerne kan sættes i karantæne.
"Jeg kunne godt tænke mig, at medarbejderne blev påduttet at få genopfrisket deres hygiejnekursus, og at virksomhederne i yderste tilfælde bliver frataget deres bevilling, så de ikke kan sælge kød i eksempelvis tre uger. Det vil få forbrugeren til at sætte spørgsmålstegn ved det manglende kød, og den situation tror jeg ikke, butikkerne vil ud i," siger han til Newspaq.
Fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) lægger primært vægt på flere kontrolkampagner, men er ikke afvisende over for forligspartiernes forslag.
"Jeg er åben over for en drøftelse, men bøderne er jo allerede i dag differentieret i forhold til grovheden og i forhold til, om der er tale om gentagende tilfælde," siger hun.
Folketingets Fødevareudvalg mødes i næste uge for at diskutere, hvordan man strammer op på området.