Slægtsforskning er blevet en populær hobby i Odense. Landsarkivet for Fyn måtte afvise 26 brugere i døren, da der var informationsmøde i sidste uge.
Af Andrea Bisgaard
anbi@avisen.dk
Kommende slægtsforskere stod i kø, da Landsarkivet for Fyn afholdte introduktionsmøde i slægtforskning i sidste uge.
Mødet var faktisk så populært, at arkivet måtte afvise 26 ved døren.
»Mødet var fuldstændig overbooket. Vi kunne lige nøjagtigt klemme 61 deltagere ind. De sidste 26 måtte vi afvise. Derfor har vi besluttet, at vi holder et ekstra møde i slutningen af februar,« fortæller arkivar Mette Seidelin.
Arkivet har årligt cirka 10.000 besøgende, hvilket er mange i forhold til, at man nu også kan slægtsforske via internettet.
»Vi var godt klar over, at der ville komme en del. Men ikke så mange. Det viser jo noget om, hvor interesseret folk er blevet i at forske i deres familiehistorie,« forklarer Mette Seidelin.
Mest seniorer
Interessen fanger dog stadig mest den ældre del af befolkningen.
»Men vi håber da, at de studerende også vil begynde at bruge os lidt mere. Der gemmer sig mange spændende historier i vores arkiver,« siger Mette Seidelin.
På informationsmødet kan man blandt andet få indblik i, hvilke bøger der står på hylderne i arkivet.
»Vi har jo meget mere end bare kirkebøger. For eksempel er tinglysningsbøgerne nogle rigtige sladrehanke, når det gælder familiens formue. Her kan man finde alt om arvesager og gældssaneringer,« forklarer Mette Seidelin.
Endvidere kan man på informationsmødet få information om den daglige arbejdsgang på arkivet.
»Vi har nogle helt specielle regler, som skal overholdes. På mødet kan man få at vide, hvordan man bestiller materiale, og hvilke frister og tilgængelighedsregler der er,« siger Mette Seidelin.
Det ekstraordinære informationsmøde afholdes tirsdag den 27. februar klokken 19-20.30. Der er tilmeldingsfrist fredagen forinden.
Side 3