Administration 

Flere lejligheder til salg: Udbuddet stiger til højeste niveau i seks år

PRM / Flere lejligheder til salg: Udbuddet stiger til højeste niveau i seks år

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Pressemeddelelse fra Boligsiden.dk

Seks år. Så lang tid er der gået siden udbuddet af ejerlejligheder i Danmark sidst var så højt som nu. Boligsiden.dk's nyeste udbudstal viser, at der per 1. september er 8.250 ejerlejligheder til salg, og det er det højeste målte udbud siden marts 2012. Alene siden sidste år er antallet af ejerlejligheder til salg steget 18 procent.

"Den væsentligste årsag til, at udbuddet stiger, er, at antallet af salg falder markant. I de første syv måneder af 2018 ligger salget 10 procent under den samme periode sidste år. Samtidig er der kommet flere ejerlejligheder til salg end i samme periode sidste år, og derfor må udbuddet nødvendigvis stige," siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk og fortsætter:

"Vi har nu set det meget høje udbud i tre måneder i træk, og tallene for september bekræfter, at de høje tal i sommermånederne ikke var udtryk for tilfældigheder. Sensommeren byder også på et ekstraordinært højt udbud."

Hovedstaden trækker de andre med
I Region Hovedstaden alene er der lagt en fjerdedel til udbuddet på bare et år, og det er dermed også den region, hvor det er steget mest.

"Region Hovedstaden tegner sig for mere end halvdelen af ejerlejlighedsmarkedet i Danmark, og udviklingen i udbuddet her har en afsmittende effekt på resten af landet. Derfor ser vi også høje stigninger i udbuddet i især Region Midtjylland og Region Nordjylland, hvor Aarhus og Aalborg driver markedet, og også inden for de to største jyske byers kommunegrænser stiger udbuddet af ejerlejligheder," siger Birgit Daetz.

I Københavns Kommune er det primært bydelene Østerbro og Amager, der trækker udbuddet op. Her er det steget henholdsvis 48 og 35 procent i løbet af det seneste år.

Hvis du skal sælge
Samlet set erudbuddet af ejerlejligheder den seneste måned steget med 407 boliger, og det er langt over sædvanen for udviklingen i en enkelt måned. Det stigende antal af lejligheder til salg har konsekvenser for markedet. Blandt andet er det afgørende for sælger at sætte den rigtige pris.

"For dem, der er i markedet for at sælge, er det vigtigt at tage bestik af en situation, hvor udbuddet har ændret sig så markant. Køberne har meget mere at vælge imellem, og derfor er det vigtigt, at sælgers pris er konkurrencedygtig. Er den ikke det, vælger køberen noget andet. Og så vil en del sælgere blive nødt til at give et lidt større afslag i prisen, end de havde budgetteret med," siger Birgit Daetz.

Udbud primo september 2018
Ejerlejligheder

Region

Antal udbudt

Ændring ift. sidste måned

Ændring seneste år

Hele landet

8.250

4,2 %

18,0 %

Hovedstaden

4.523

5,5 %

26,0 %

Midtjylland

1.432

-3,0 %

13,6 %

Nordjylland

796

12,0 %

18,8 %

Sjælland

604

8,1 %

2,2 %

Syddanmark

895

1,6 %

2,1 %

(Kilde: Boligsiden.dk)

Øvrige nøgletal:

  • Udbuddet af villaer/rækkehuse er steget mest det seneste år i Region Midtjylland, hvor der er kommet fire procent flere huse til salg. Region Syddanmark har derimod som den eneste region oplevet et fald. Faldet er på fire procent.
  • På markedet for sommerhuse ligger udbuddet fire procent over samme periode sidste år. Udbuddet stiger i alle fem regioner, og stigningen er lavest i Region Sjælland, hvor der blot er kommet 0,5 procent flere sommerhuse til salg.

Kontakt:

Kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk, mobil: 21210284

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen