Voldtægt, drabsforsøg og brandstiftelser. Det er kriminalitet, som udviklingshæmmede landet over bliver dømt for at begå mod andre mennesker.
Og antallet af kriminelle udviklingshæmmede er eksploderet. Siden 1998 og frem til 2005 er antallet af dømte evnesvage steget fra 184 til 332. Det er en stigning på 80 procent.
Tallene er fra en ny rapport fra Netværk vedrørende Domfældte Udviklingshæmmede (NDU), der blandt andre består af jurister, pædagoger og psykologer.
Loven et problem
Her mener man, at en af grundene til den voldsomme stigning er serviceloven fra 1998. Den giver nemlig evnesvage friere rammer for deres liv og større ret til selv at bestemme.
»De har svært ved at forvalte den frihed. Nogle af dem jonglerer rundt på nettet, hvor de møder folk, og det ender i et seksuelt overgreb. Eller de ender i gæld, fordi de får et misbrug af alkohol og stoffer. For at indfri gælden, begår de tyveri,« forklarer netværkskoordinater i NDU, Lars Sandberg. Derfor savner NDU en ændring af serviceloven.
Elisabeth Bakkensen er leder af Hedegaard i Skjern, et botilbud for kriminelle udviklingshæmmede. Hun hylder grundlæggende servicelovens princip om selvbestemmelse.
Vælger tilbud fra
»Men nogle ryger ud i kriminalitet, fordi de har ret til at vælge almindelige støttetilbud og aktiviteter fra. I stedet knytter de sig socialt til nogle fra det kriminelle miljø,« siger Eliabeth Bakkensen.
Hun så gerne, at serviceloven justeres, så de kriminalitetstruede kan blive tvunget i sociale tilbud og dermed undgå kriminalitet.
Socialminister Karen Jespersen (V) har ikke ønsket at lade sige interviewe, men skriver i en e-mail, at hun allerede i næste uge vil drøfte, hvad der kan gøres, med Folketingets partier.