EU s danske landbrugskommisær vil fjerne landbrugsstøtten for jordejere, der ejer under en halv hektar landbrugsjord - det vil tage landbrugsstøtten fra en del rideskoler..
»Vi har i dag regler, hvor man kan få landbrugsstøtte, selvom man har et meget lille areal jord. Jeg vil gerne lave en bagatelgrænse. Det kan jo ikke passe, at man får landbrugsstøtte, hvis man har så lidt jord, at man ikke kan drive landbrug,« siger Mariann Fischer Boel (V) til Nyhedsavisen.
Det vil fjerne landbrugsstøtten for en del af de 116 danske rideskoler, der i 2005 og 2006 har fået EU-støtte til jord, hvor de har heste til at græsse.
I går kunne Nyhedsavisen også afdække, at tre danske kirker på fem år har fået kirkebøssen fyldt med en kvart million kroner i EU-midler. Oksbøl Kirke betalte endda en landmand 2.000 kroner om året for at lade sine køer græsse uden for kirken, så den kunne få støtte.
»Jeg kan godt se, at det lyder lige lovlig smart. Men der er intet forkert i det. Kirker med landbrugsstøtte skal have samme støttemuligheder som en bankmand og skolelærer, der har et fritidslandbrug,« siger Mariann Fischer Boel.
Hun ser derfor intet galt i landbrugssttøtte til golfklubber og kommuner.
SF s medlem af Europa-Parlamentet, Margrete Auken, er rystet.
»Hun vil tage pengene fra de små jordejere og lade folk, der slet ikke driver landbrug, fortsætte med at få støtte,« siger hun.