Normalt er det basserne, der må ned på alle fire og tælle, når de bliver forsinkede.
Men nu har Citroën i Sverige valgt at gøre militæret kunsten efter ved at indføre armbøjningsstraf hver gang en ansat kommer for sent eller mobilen ringer til et møde. Det skriver tidsskriftet Chef ifølge Berlingske Tidende.
Og den svenske chef i bilfirmaet, Magnus Bengtsson, ser det som en god løsning på de problemer, de har haft.
"Folk kom for sent, hentede kaffe og talte i mobil, og ofte måtte lederne gentage det sidste, de havde sagt. Tids- og effektivitetsgevinsten er stor," siger han.
Straffen er blevet lavet sådan, at du får to armbøjninger for hvert minut, du kommer for sent. Hvis din mobil ringer under et møde er der en fast takst på fem armbøjninger.
Magnus Bengtsson er indtil videre yderst tilfreds med ordningen.
"Straffen har medført positive samtaler. Straffen er jo givet med et glimt i øjet," siger han til Chef.
Derfor kan det da tænkes, at også danske firmaer vil efterligne 'den svenske model'.
Kilde: Berlingske Tidende